Dom je naozaj malý - i keď vysoký. Nachádza sa totiž na veľmi úzkom pozemku v meste, kde sa pozemky rátajú na centimetre štvorcové. V hlavnom meste Japonska, Tokiu platia prísne pravidlá týkajúce sa výstavby a ešte prísnejšie, pokiaľ ide o dedičskú daň. Mnoho ľudí, ktorých blízki vlastnia nehnuteľnosti sú stále v miernom strese, čo sa stane po smrti vlastníka pozemku alebo domu. Daň, ktorá na pozostalých čaká, je totiž veľmi vysoká. A tak sa neraz rozhodnú nehnuteľnosť alebo pozemok predať kým sa dá, prípadne ho rozdeliť na viacero menších parciel a predať viacerým záujemcom.
To je aj prípad úzkeho domu na okraji Tokia. Ďalšou špecialitou tohto mesta - a napokon hocijakého iného veľkomesta - je, že mladá rodina s priemerným príjmom si len tak ľahko nekúpi vlastnú strechu nad hlavou. Dochádzať z malebného, ale vzdialeného vidieka pre ľudí s rozvíjajúcou sa kariérou tiež nie je praktické. A to hovoríme o japonských pomeroch, kde dochádzať minimálne hodinu do práce sa pokladá za bežnú vec.
Pozrite sa: Minibývanie - raj na 15 metrov štvorcových
Mladej rodine sa však podarilo zadovážiť si malý pozemoček v dostupnej vzdialenosti od mesta aj od vlakovej stanice. Stáli pred ďalšou výzvou: ako na taký malý pozemok vtesnať rodinu a nežiť v temnej kutici? Pozemok bol totiž obkolesený už postavenými vysokými domami. Zároveň, nechceli bývať v uniformnej škatuli z katalógu, aby sa ich dom podobal ako vajce vajcu iným domov v okolí. Manželia teda požiadali o spoluprácu architektov Hiroshiho Katsumatu a Machiko Katsumatovú, ktorí im podľa dosť komplikovaných pravidiel japonskej výstavby navrhli dom, ktorý pripomína rez koláča.
Stavebný zákon v Tokiu totiž určuje aj výšku domov: vo všeobecnosti platí, že rodinný dom môže mať maximálne 3 poschodia. Výška domu však musí korešpondovať s výškou okolitých stavieb. V tomto prípade to znamenalo, že z juhu a východu by mohol mať nový dom tri poschodia, ale zo severu susedil s dvojposchodovým domom. Na západnej strane stál trojposchodový dom. Jednoducho, v tieni vysokých budov pozemok bojoval o každý slnečný lúč.
Prečítajte si: Nezvyčajný dom pri jazere má prieduchy v kamennej fasáde
Architekti navrhli šalamúnske riešenie: čelná fasáda domu je na jednej strane skosená. Avšak šikmina sa smerom do zadnej časti domu vyrovnáva, aby rodina mala dostatok pochôdznych priestorov v aj tak malom domčeku. Navyše, slnečná strana domu má časť fasády presklenú. Horné poschodie má teda v najvyššom bode rad veľkých okien, ktoré presvetlia celý dom.
Konštrukcia je oceľová, bez nosných stien uprostred, aby majitelia mohli flexibilne meniť dispozície interiéru podľa toho, ako sa bude odvíjať ich rodinná situácia. V každom prípade ide o stavbu, ktorá zaujme - jednoduchou fasádou, dômyselným interiérom aj neotrelým použitím materiálov - ako drevený interiér alebo tenké oceľové schodisko.