5.12. 2016 6:00

Stavba, ktorú neprehliadnete: Úzky dom pre mladú rodinu

5.12. 2016 6:00

Stavba, ktorú neprehliadnete: Úzky dom pre mladú rodinu

Poschodový rodinný dom s obytnou plochou 43 m² - to znie ako preklep, však? Pozrite sa, ako rafinovane ho postavili.

Stavba, ktorú neprehliadnete: Úzky dom pre mladú rodinu

Dom je naozaj malý - i keď vysoký. Nachádza sa totiž na veľmi úzkom pozemku v meste, kde sa pozemky rátajú na centimetre štvorcové. V hlavnom meste Japonska, Tokiu platia prísne pravidlá týkajúce sa výstavby a ešte prísnejšie, pokiaľ ide o dedičskú daň. Mnoho ľudí, ktorých blízki vlastnia nehnuteľnosti sú stále v miernom strese, čo sa stane po smrti vlastníka pozemku alebo domu. Daň, ktorá na pozostalých čaká, je totiž veľmi vysoká. A tak sa neraz rozhodnú nehnuteľnosť alebo pozemok predať kým sa dá, prípadne ho rozdeliť na viacero menších parciel a predať viacerým záujemcom.

Stavba, ktorú neprehliadnete: Úzky dom pre mladú rodinu


To je aj prípad úzkeho domu na okraji Tokia. Ďalšou špecialitou tohto mesta - a napokon hocijakého iného veľkomesta - je, že mladá rodina s priemerným príjmom si len tak ľahko nekúpi vlastnú strechu nad hlavou. Dochádzať z malebného, ale vzdialeného vidieka pre ľudí s rozvíjajúcou sa kariérou tiež nie je praktické. A to hovoríme o japonských pomeroch, kde dochádzať minimálne hodinu do práce sa pokladá za bežnú vec.

Pozrite sa: Minibývanie - raj na 15 metrov štvorcových

Mladej rodine sa však podarilo zadovážiť si malý pozemoček v dostupnej vzdialenosti od mesta aj od vlakovej stanice. Stáli pred ďalšou výzvou: ako na taký malý pozemok vtesnať rodinu a nežiť v temnej kutici? Pozemok bol totiž obkolesený už postavenými vysokými domami. Zároveň, nechceli bývať v uniformnej škatuli z katalógu, aby sa ich dom podobal ako vajce vajcu iným domov v okolí. Manželia teda požiadali o spoluprácu architektov Hiroshiho Katsumatu a Machiko Katsumatovú, ktorí im podľa dosť komplikovaných pravidiel japonskej výstavby navrhli dom, ktorý pripomína rez koláča.

Stavba, ktorú neprehliadnete: Úzky dom pre mladú rodinu


Stavebný zákon v Tokiu totiž určuje aj výšku domov: vo všeobecnosti platí, že rodinný dom môže mať maximálne 3 poschodia. Výška domu však musí korešpondovať s výškou okolitých stavieb. V tomto prípade to znamenalo, že z juhu a východu by mohol mať nový dom tri poschodia, ale zo severu susedil s dvojposchodovým domom. Na západnej strane stál trojposchodový dom. Jednoducho, v tieni vysokých budov pozemok bojoval o každý slnečný lúč.

Prečítajte si: Nezvyčajný dom pri jazere má prieduchy v kamennej fasáde

Architekti navrhli šalamúnske riešenie: čelná fasáda domu je na jednej strane skosená. Avšak šikmina sa smerom do zadnej časti domu vyrovnáva, aby rodina mala dostatok pochôdznych priestorov v aj tak malom domčeku. Navyše, slnečná strana domu má časť fasády presklenú. Horné poschodie má teda v najvyššom bode rad veľkých okien, ktoré presvetlia celý dom.

Stavba, ktorú neprehliadnete: Úzky dom pre mladú rodinu


Konštrukcia je oceľová, bez nosných stien uprostred, aby majitelia mohli flexibilne meniť dispozície interiéru podľa toho, ako sa bude odvíjať ich rodinná situácia. V každom prípade ide o stavbu, ktorá zaujme - jednoduchou fasádou, dômyselným interiérom aj neotrelým použitím materiálov - ako drevený interiér alebo tenké oceľové schodisko.

Zdroj: nonka
5.12. 2016 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok