5.10. 2012 7:00

Spotrebiče voľné alebo zabudované?

5.10. 2012 7:00

Spotrebiče voľné alebo zabudované?

Spotrebiče sú neoddeliteľnou súčasťou kuchyne. Chladnička, rúra, varný panel, mikrovlnka, kávovar, rýchlovarná kanvica, práčka... Vďaka nim je fungovanie domácnosti pohodlnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie. Bez nich si už nevieme a ani nechceme predstaviť svoj život. Ale kam s nimi?

Spotrebiče voľné alebo zabudované?


Stále na očiach
Voľne stojace spotrebiče majú silný okruh svojich priaznivcov. Dizajnéri to vedia a vytvárajú aj „kúsky", ktoré by bola škoda skrývať. Ide napríklad o retro spotrebiče v štýle 70-tych rokov, farebné a nerezové krásky či dokonca skvosty zdobené krištáľmi Swarovski. Okrem elegantného a nezriedka luxusného vzhľadu je výhodou voľne stojacich spotrebičov ľahká výmena a možnosť nákupu podľa momentálnej potreby.

„Individualisti" sa nemusia prispôsobovať dispozičnému riešeniu kuchynskej linky a do kuchyne ich umiestnite bez nutnosti akýchkoľvek dodatočných zásahov, nevýhodou je, že zaberajú veľa miesta. Pri ich umiestnení musíte brať do úvahy dodržanie určitých pravidiel. Musia byť v dostatočnej vzdialenosti od tepelných zdrojov a treba rátať so zabezpečením dostatočného priestoru na pohodlnú manipuláciu. V prípade, ak ich je veľa, narúšajú celistvý vzhľad a funkčnosť kuchyne. Voľne stojace spotrebiče sú oproti zabudovaným lacnejšie, čo však neplatí v prípade dizajnových kúskov.

Spotrebiče voľné alebo zabudované?

Zabudované spotrebiče
Otázka zabudovania kuchynských spotrebičov je aktuálna najmä pri rekonštrukcii a tvorbe novej kuchyne. Výhodou je racionálnejšie a efektívnejšie využitie kuchynského priestoru, nevraviac o dodržaní ergonomických pravidiel umiestnením spotrebičov do správnej výšky. Obsluha rúry na pečenie umiestnenej vo výške očí je praktickejšia. Do linky ľahko ukryjete aj drobné spotrebiče vďaka špeciálnemu vybaveniu skriniek (vyklápacie a výsuvné komponenty). Spotrebiče určené na zabudovanie sú oproti voľným asi o 10 až 15 % drahšie, ich integrovaním do kuchynskej linky však získate estetickejší vzhľad a ľahšiu údržbu.

Spotrebiče voľné alebo zabudované?
Dvakrát meraj a raz rež
Ak uvažujete o zabudovaní spotrebičov do linky, nevyhnete sa dôkladnému plánovaniu. Elektrické a plynové prípojky, rozvody vody a odpadu sa musia nachádzať v blízkosti spotrebičov. Skrinky, do ktorých sa spotrebiče zabudujú musia zodpovedať ich rozmerom, tento údaj sa uvádza v príručke na inštaláciu spotrebiča. Pre zabudovanie sú potrebné špecifické kuchynské skrinky s výškou aspoň 150 cm a vysoké zabudované skrine na celú výšku miestnosti. V kuchyni tak vznikne ucelený blok so spotrebičmi, ktorý odľahčí pracovnú plochu.

Spotrebiče určené na zabudovanie majú menšiu hĺbku, aby sa zabezpečilo dostatočné vetranie. Do skriniek sa inštalujú tak, aby boli vzdialené od zadnej časti skrinky cca 4 cm. Dodatočné vetranie zabezpečia vetracie mriežky v sokli, ktorý má mať výšku aspoň 5 cm. V žiadnom prípade sa spotrebiče nesmú tesne dotýkať stien skrinky. Určité zásady treba dodržať pri inštalovaní varného panela do pracovnej dosky. Tá musí mať hrúbku zodpovedajúcu hrúbke panela a odolávať teplotám vyšším ako 100 °C. Dostatočný priestor na odvod tepla a pary treba nechať a pri inštalácii teplovzdušnej rúry.

Zdroj: radomír
5.10. 2012 7:00
Diskusia ()
Zdieľať článok