12.4. 2020 13:00

Špeciálna podlaha, ktorá dokonale tlmí hluk: Zišla by sa vám?

12.4. 2020 13:00

Špeciálna podlaha, ktorá dokonale tlmí hluk: Zišla by sa vám?

Podlahy vytesnili z mnohých domácností koberce. Ruka v ruke s ich jednoduchou údržbou a estetickým vzhľadom však kráča zvýšený hluk. Trpia ním najmä obyvatelia obytných domov. Okrem bežného ruchu, ktorým „žije" panelák, musia počúvať zvuk krokov nad svojou hlavou.

Nie je hluk ako hluk

Mnohí ľudia pri rekonštrukcii z nevedomosti alebo v snahe ušetriť financie úplne podceňujú akustickú izolačnú vrstvu podlahy. Takéto uvažovanie je nesprávne, pretože nie je hluk ako hluk. Pri používaní podlahy vznikajú dva typy hluku - krokový a nášľapný. Kým krokový hluk obťažuje predovšetkým rodinu žijúcu pod nimi, nárazový hluk je počuteľný priamo v miestnosti, kde sa podlaha nachádza. Možno nie je taký výrazný a obťažujúci, takže ho majitelia bytu nevnímajú negatívne. Mali by si však uvedomiť, že vhodne zvolená podložka pod podlahou nielenže vyrovná drobné nerovnosti, zníži hluk, ale tiež vibrácie, ktoré nie sú prospešné pre kĺby a chrbticu.

Špeciálna podlaha, ktorá dokonale tlmí hluk: Zišla by sa vám?

Dokonalé ticho

Kvalitná tlmiaca podložka pod plávajúcou podlahou je v záujme zachovania dobrých susedských vzťahov nevyhnutnosťou. Okrem rôznych druhov akustických podložiek je na trhu dostupný ucelený systém, ktorý kombinuje plávajúcu a lepenú podlahu. Tvorí ho podložka z polyetylénovej peny s otvormi a elastické lepidlo. Podložky sa vyrábajú v hrúbke 3 mm a 5 mm. Do otvorov na podložke sa aplikuje lepidlo, ktoré pomáha tlmiť nárazy a hluk prenášaný z krokov až do 16 dB. Podlaha je po nalepení okamžite pochôdzna, nevibruje a chôdza po nej je príjemnejšia, šetrnejšia pre kĺby. Systém je použiteľný priamo na betónový podklad, dosky, pôvodné podlahy z keramickej dlažby. Je vhodný aj pre podlahové vykurovanie. Penové podložky sa predávajú v rolkách širokých 1,5 m.

Akustická izolácia pre dlažby

Keramická dlažba je pre svoju odolnosť a ľahkú údržbu je ideálnym povrchom nielen do kúpeľne a kuchyne. Niektorí ju uprednostňujú pred iným typom podlahovín aj v ostatných miestnostiach bytu. Dlažba sa lepí priamo na upravený povrch, preto sa ľahko môže stať zdrojom krokového hluku. Pre zlepšenie akustických vlastností dlažby je vhodné použiť podložku. Pod keramickú dlažbu je určená hrubá fólia vyrobená na báze polyetylénu, ktorý tlmí krokový hluk o 13 dB. Jej hrúbka je 3,5 mm, z obidvoch strán fólie je vrstva textilného rúna. Pokládka dlažby s použitím akustickej fólie nie je vôbec zložitá. Na podklad sa nanesie vrstva lepidla na obklady, na ktorú sa uloží podložka, nasleduje ďalšia vrstva lepidla a samotná dlažba. Pre zvýšenie akustického a tepelného komfortu môžete namiesto fólie použiť gumo-korkovú podložku.

Špeciálna podlaha, ktorá dokonale tlmí hluk: Zišla by sa vám?

Sused dupe, čo s tým?

Ak je akákoľvek debata so susedom o náprave nemožná, musíte si poradiť sami. Jednou z možností na odizolovanie sa od nepríjemného hluku z hora sú stropné podhľady zo sadrokartónu alebo napínané podhľady. Riešenie hluku od susedov síce zaťaží vašu peňaženku a mierne zníži strop, ale investícia sa vám vráti v podobe tichej domácnosti, po ktorej ste túžili.

Zdroj: radomír
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
12.4. 2020 13:00
Diskusia  ()
Diskusia
44