23.4. 2013 16:00

Reštart slovenského stavebníctva: Pomôže osem miliárd eur

23.4. 2013 16:00

Reštart slovenského stavebníctva: Pomôže osem miliárd eur

Foto: TASR - Henrich Mišovič

Do roku 2016 sľubuje vláda na opätovné naštartovanie slovenského stavebníctva vynaložiť prostriedky vo výške osem miliárd eur.

"Kríza v slovenskom stavebníctve nie je problémom len samotných firiem, ale aj zhruba 160-tisíc ľudí pracujúcich v tomto sektore," povedal na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

"Nemôžeme v plnej miere nahradiť prepad súkromného dopytu, ale môžeme kvalitne nastaviť legislatívu a využiť unikátnu príležitosť v podobe eurofondov," dodal minister.

Rast zamestnanosti

Opätovné naštartovanie stavebníctva má podporiť výstavba veľkých infraštruktúrnych projektov, na ktoré bude do roku 2016 vynaložených 8 miliárd eur. Tie by mali tiež významnou mierou prispieť k rastu zamestnanosti.

Len v prvých troch mesiacoch sa v rezorte dopravy rozbehli súťaže, ktorých hodnota je podľa štátnej expertízy zhruba 1,2 miliardy eur. V tomto okamihu tak prebiehajú tendre na viac ako 85 kilometrov nadradenej cestnej infraštruktúry, ktoré by sa mali začať stavať v priebehu tohto roka.

Minister pritom zdôraznil, že výsledok majú vo veľkej miere v rukách samotné stavebné firmy. "Proces verejného obstarávania je zneužiteľný a výsledkom špekulácií je nekonečné naťahovanie tendrov," povedal.

Dodal, že takýto postup brzdí nielen opätovné zotavenie samotného stavebníctva, ale aj rast zamestnanosti. "A už vôbec nevyhovuje občanom, ktorým moderné cesty a železnice chýbajú v ich každodennom živote," povedal.

23.4. 2013 16:00
Diskusia  ()
Diskusia
44