19.9. 2020 9:00

Prerábka domu z roku 1950: Retro, a predsa moderný

19.9. 9:00

Prerábka domu z roku 1950: Retro, a predsa moderný

Foto: jessica helgerson interior design

Architektúra 50. rokov minulého storočia má v sebe zvláštny pokoj. Žiadne komplikované línie, rešpekt k materiálom, solitéry, ktoré si navzájom nekonkurujú. Nečudo, že sa atmosféry majitelia tohto domu nechceli vzdať.

Dom, na ktorého prehliadku vás pozývame, navrhol v 50. rokoch vtedy prominentný architekt Saul Zaik. Dom mal - a vlastne stále má - viacero predností - veľkorysé okná, takmer ako sklené steny, príjemné spoločenské zóny, priestor, ktorý je útulný. Žiaľ, od svojho vzniku dom síce zopár opravami a menšími prerábkami, no nikdy nešlo o kvalitnú a tobôž nie citlivú prácu. Úlohou dizajnérky Jessicy Helgerson bolo prinavrátiť domu jeho pôvodnú štýlovosť, zbaviť sa tých častí, ktoré neladili s celkom a premeniť zlepenec na štýlový domov.

Výsledok je viac než uspokojujúci. Dom sa zjavne nesie v duchu 50. rokov, no nepripomína múzeum. Dizajnérka doňho zakomponovala niekoľko moderných prvkov - materiálov aj nábytku. Súčasťou prestavby bolo aj prehodenie miestností. Spálne sa „po novom" nachádzajú v zadnej časti domu, ktorá smeruje do tichej záhrady.

Dom si zachováva ducha 50. rokov.
Dom si zachováva ducha 50. rokov.
Zdroj: jessica helgerson interior design

Častou otázkou, ktorú si dizajnérka kládla, bolo vraj „Čo by urobil Saul?" A hoci odpoveď nie vždy do bodky aplikovala - napokon, svet sa odvtedy predsa len posunul o viac než pol storočia, jemné dobové inšpirácie v interiéri badať. Napríklad, dom má konzervatívny tvar, no fasáda je natretá módnou divou farbou. Alebo: Kúpeľňa má málo výrazné obklady na stenách a dlažbu na podlahe, no sprchový kút v štýle walk-in (čiže vyspádovaný bez vaničky), je nanajvýš moderný.

Prejdite sa týmto pozoruhodným domom, fotografie nájdete v galérii.

Zdroj: nonka zdroj foto: jessica helgerson interior design
19.9. 2020 9:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44