13.12. 2019 21:00

Prečo sú práve červená a zlatá farbami Vianoc? Skutočný dôvod vás prekvapí

13.12. 2019 21:00

Prečo sú práve červená a zlatá farbami Vianoc? Skutočný dôvod vás prekvapí

Ktoré sú pre vás typicky vianočné farby? Tušíte, prečo práve tieto farby patria k najkrajším sviatkom roka a kde sa vzali?

Asi sa všetci zhodneme, že medzi ne patria zelená s červenou a opomenúť by sme nemali ani zlatú. Často sa však pridávajú aj biela, modrá a fialová. Tradície, ktorými sa na naše obľúbené sviatky riadime, vznikli v mnohých prípadoch už pred stovkami a niekedy doslova tisíckami rokov, pričom sa zmenili len nepatrne a neraz na ich pôvodné korene až programovo zabúdame.

Väčšina z typických vianočných farieb spájaných s týmto sviatkom má svoj pôvod a význam v západných, v severeeurópskych tradíciách a zvykoch. Spájame ich s prostriedkom zimy, s tmavými a studenými dňami.

Zelená

Zelená je všade okolo nás. Je symbolom večne zelených rastlín, akými sú imelo, brečtan alebo cezmína. Ľudia používali tieto rastliny už v dávnych časoch vo svojich príbytkoch na dekorovanie - zelené rastliny mali pripomínať, že zima nepotrvá večne a čoskoro znova príde jar. V minulosti si napríklad Rimania vymieňali zelené halúzky práve v období januára na znak šťastia a dokonca už starí Egypťania si počas zimných sviatkov nosili palmové halúzky do domov.

Prečo sú práve červená a zlatá farbami Vianoc? Skutočný dôvod vás prekvapí

 

Tieto tradície vytrvali až do stredoveku a nabrali na novom význame. Halúzky a celé zelené - borovicové stromčeky zdobené jablkami, symbolizovali stromy z rajskej záhrady a boli dôležité počas predčítaní  biblických príbehov.

Červená

Je farbou jabĺk, ktoré sa vešali na stromčeky po vzore rajských stromov. Práve jablká boli symbolom hriechu. Avšak červená je aj farbou bobúľ a lesných plodov, a v tomto prípade symbolizuje krv Ježiša. Tiež ide o farbu biskupských rób, práve preto je v tomto šate zobrazovaný ako Mikuláš, tak aj Santa.

Zdroj: agáta
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
13.12. 2019 21:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44