5.3. 2021 15:00

Pranie záclon: Poznáte trik, vďaka ktorému budú krásne biele?

5.3. 2021 15:00

Pranie záclon: Poznáte trik, vďaka ktorému budú krásne biele?

Foto: Pinterest

So záclonami sa to má tak, že sa z ich krásy najskôr tešíme a potom príde sklamanie v podobe usadeného prachu, zašednutia až žltnutia. Textília, z ktorej sú vyrobené, je náchylná na tieto znečistenia a nakoľko záclony nemeníme každý týždeň, špina sa usádza a usádza. Čo s tým?

Samozrejme, na rad prichádza pranie v práčke. Bez nej by sme sa so záclonami pasovali ručne a toľko trpezlivosti či času má v dnešnej dobe málokto, hoci ručné čistenie má stále svojich zástancov. Automatické práčky sú už prispôsobené aj na tkaniny záclonového typu a dokážu s nimi narábať jemne a citlivo. Ak taký program nemáte, voľte nízku teplotu a málo otáčok. Aby však bol výsledok naozaj skvelý, urobte pred vložením záclon do bubna jednu dôležitú vec.

Možno ste to už vedeli a možno ste len začínajúcou gazdinkou, ktorej sa každá dobrá rada hodí. Od našich babičiek sa traduje, že záclony treba najskôr namočiť do studenej vody, nechať pôsobiť a až potom prať. Do studenej vody, v ktorej ich necháte dočasne ležať, je dobré pridať soľ alebo sódu bikarbónu. Obe kuchynské prísady sa postarajú o to, aby zmizlo zašednutie, prípadné škvrny a iné nečistoty. Nechajte ležať aspoň hodinku, pokojne aj celú noc a potom ich znovu nastudeno prepláchnite. Keď odtečie najväčšia voda, až potom idú do práčky.

Mať krásne biele záclony je jednoduché.
Mať krásne biele záclony je jednoduché.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Záclony, ako sme už písali, vyžadujú jemné pranie. To znamená 30 až 40 stupňov a najnižšie otáčky, aké práčka má. Do bubna by sa mali vkladať poskladané alebo v sieťke proti natrhnutiu. Výrobcovia čistiacich prostriedkov sú na záclonoviny pripravení a na trhu tak nájdete pomerne dosť výrobkov s presným určením. Vyberajte aj podľa vône, aby vám čerstvo vypraté závesy príjemne voňali a dodali tak izbe punc čerstvosti. Vešajú sa čerstvo vypraté, aby sa prirodzene natiahli, vyrovnali a nebudeme is klamať - aj ušetrili prácu so žehlením.

Zaujíma vás, ako často a čím čistiť domáce zariadenie? Pozrite si video:

autor:  Gabi
5.3. 2021 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok