3.4. 2020 0:00

Praktické výklenky: Neplytvajte miestom a využite ich na maximum

3.4. 0:00

Praktické výklenky: Neplytvajte miestom a využite ich na maximum

Vstavané skrine a úložné solitéry budú stále najčastejším spôsobom, ako si odkladáme veci, no ak hľadáte niečo originálnejšie, skúste prehodnotiť „hluché miesta" v izbách. Výklenky, ktoré spravidla využívame ako zelené kútiky pre izbové rastliny, môžu poslúžiť efektívnejšie.

Využiť každý centimeter

Kam s tým všetkým? To je najčastejšia otázka, ktorá nás núti prestavovať nábytok, dokupovať ďalšie skrinky, skrine a police. Výsledkom neraz býva, že sa nám životný priestor zasa o čosi zmenšil. Navyše, dosiahnuť, aby bola miestnosť vizuálne zladená, nepôsobila chaoticky a neunavovala oči, nie je také jednoduché. Zdanlivo najjednoduchším riešením je preto vsadiť na vstavané skrine. No aj tie majú svoje úskalia - musíme sa zmieriť s masívnym úbytkom priestoru a menšími možnosťami, ako sa pohrať s našimi momentálnymi náladami, túžbou dočasne čosi zmeniť. Ak chceme využiť každý centimeter, je preto dobré zamerať sa práve na miesta, ktoré sú pre samostatne stojaci nábytok nevhodné a pre vstavané skrine primalé. Využiť výklenky pod schodmi alebo pozdĺž nich, vyrobiť si ich v hrubých múroch či naopak nadstaviť tenké priečky o pár centimetrov, aby vznikla príležitosť pre výklenky - „okná" do našej domácej galérie umenia.

Praktické výklenky: Neplytvajte miestom a využite ich na maximum

Hra tvarov a svetla

Ak aj nie sme na love po skrytých úložiskách, môžeme sa na výklenok pozrieť ako na príležitosť rozohrať priestor nevšedným svetelným scenárom. Séria výklenkov s bodovým osvetlením je totiž nielen skvelým miestom na výstavku zbierkových predmetov, ale aj sama o sebe pôsobí ako umelecké dielo. Najmä, ak výklenky farebne odlíšime, prípadne ich zvýrazníme zaujímavou štruktúrou - obkladovým kameňom, tehlou, nezvyčajnou omietkou, drevenými doskami... Ak v nás drieme romantik, môžeme výklenok využiť ako imitáciu kozubu - horiace polienka nahradíme súpravou sviečok a nostalgia za pár eur je na svete! Použitie pásových LED svietidiel vo výklenku je zasa dobrou možnosťou, ako nahradiť banálne stropné osvetlenie bez toho, aby sme prišli o svetelnú pohodu.

Originálne fazóny

Výhodou výklenkov je, že sú tvarovo neobmedzené - „skladačka" rôznych obdĺžnikov, bublín alebo celý rad poloblúkov poteší oči a vnesie do miestnosti dynamiku. Samozrejme, než popustíme uzdu fantázii, je vhodné premyslieť si, čo chceme výklenkami dosiahnuť. Ak nám ide o získanie nového úložného priestoru, je dobré držať sa pravouhlých tvarov, do ktorých dobre zapadnú rôzne škatule, košíky a boxy. Ak chceme dať dôstojné miesto našej zbierke umeleckých predmetov alebo kolekcii vín, môžeme sa tvarovo vyblázniť. A ak hľadáme originálne miesto pre televízor, treba mať na pamäti, že novší model môže mať o čosi väčšie rozmery, preto treba navrhnúť výklenok s určitou rezervou. Koniec-koncov, tak budeme mať miesto aj na zaujímavé LED podsvietenie zariadenia.

Inšpiráciu nájdete v našej galérii.

Zdroj: nonka
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
3.4. 2020 0:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44