27.11. 2019 9:00

Praktické tipy, ktoré spravia váš domov lepší a ekologickejší

27.11. 9:00

Praktické tipy, ktoré spravia váš domov lepší a ekologickejší

Foto: Shutterstock

Každej domácnosti sa hodí vylepšenie o praktické tipy na efektívne upratovanie a čistenie. Preto ak si chcete už dnes spraviť domov lepší, zabudnite na chémiu a vyčistite si interiér inak. Spoľahlivo, prakticky, ekologicky a ešte aj cenovo výhodne.

Ocot na poháre

Krištáľové poháre, vínne čaše, ale aj starožitné fľaše, či vázy zo skla. Často pri nich stojíme s otázkou, ako  vyčistiť špinu, ako sa dostať do gravírovaných priestorov a zárezov a sklo nepoškodiť? Niekedy ani chémia nepomôže. Pritom všetko vyrieši octový kúpeľ. Sklu vráti druhý dych. Stačí nechať  pár minút poháre v octovom kúpeli, pričom na dva hrnčeky vody vystačí hrnček octu a uvidíte tie výsledky.

Gumené rukavice na zvieracie chlpy

Každodenné vysávanie žerie mnoho energie a komu by sa chcelo po jednom výskoku domáceho chlpáča siahať hneď po vysávači? Ideálne je mať pripravené rovno pri sedačke gumené rukavice. Tie mačaciu aj psiu srsť dokonale nachytajú na seba. Stačí nimi prejsť po vlákne a zrazu budete mať na rukavici klbko chlpov, ktoré jednoducho zahodíte do koša. Rýchlo, bez starostí a bez elektriny máte upratané aj v prípade nečakanej návštevy.

Poznáte trik na čisté špáry?
Poznáte trik na čisté špáry?
Zdroj: Shutterstock

Bielenie špár medzi kachličkami

Bieliace zubné paty sú poklad. Vďaka nim môžeme mať krajšie nielen zuby, ale aj špáry medzi kachličkami a na dlažbe. Biele špáry totiž nevydržia dlho a ak im chcete vrátiť opäť biely lesk, bude potrebné obetovať trochu bieliacej zubnej pasty a dostatok času. Ale „vykefovať“ špáry touto metódou prináša rozžiarenie celého priestoru. Bieliaca zubná pasta ich dokáže vrátiť skoro do takej kondície, ako keď boli nové.

Osvieženie vzduchu pri vysávaní

Ak nepoužívate centrálny vysávač, tak poznáte, že po vysávaní vzduch v miestnosti rozhodne pekne nevonia. Môžete použiť vonné esencie, ale tie nie sú prírodne. Skvelou alternatívou je nakvapkať čisté esenciálne oleje na vrecko vysávača a uvidíte, ako vám takéto vysávanie rozvonia byt. Vôňu pritom môžete meniť podľa ponuky vonných olejov a pri vysávaní vďaka nim aj zrelaxujete. Možno sa naň dokonca začnete tešiť.

Rotujúce kovové listy vytvárajú vír. Tvar nádoby vplýva na to, aby obsah prúdil smerom dole.
Rotujúce kovové listy vytvárajú vír. Tvar nádoby vplýva na to, aby obsah prúdil smerom dole.
Zdroj: Shutterstock

Praktické čistenie mixéru

Kto už niekedy čistil mixér, tak si podvedome prejde po bruškách prstov. Poraniť sa o ostré čepele je pri čistení to najjednoduchšie. Pritom vyčistiť ich bežným postupom je prakticky nemožné. Našťastie existuje praktické eko riešenie. Do mixéru nalejte toľko octu, aby boli čepele prekryté a pustíte ho na najvyššie otázky. Stačí pár minút a potom už len vypláchnuť vodou a vysušiť. Zídu aj nánosy, ktoré ste si mysleli, že už nevyčistíte.

autor:  Marcos
27.11. 2019 9:00
Diskusia  ()
Diskusia
44