13.11. 2022 18:00

Pozor na teplú vodu z bojleru! Šetrenie môže spôsobiť vážne ochorenie

13.11. 2022 18:00

Pozor na teplú vodu z bojleru! Šetrenie môže spôsobiť vážne ochorenie

Foto: shutterstock

Na Slovensku sa šíri smrtiaca choroba "zo sprchy". Hrozí tým, ktorí šetria teplou vodou.

Aj šetrenie na energiách môže byť nebezpečné! Tisíce slovenských domácností sa snaží pred zimou utiahnuť si opasky a z obavy, že budú platiť vysoké faktúry, šetria všade, kde sa len dá. Okrem klasických odporúčaní sa niektorí rozhodli aj pre zníženie teploty vody v bojleroch. Ak však znížite teplotu príliš, v nádrži sa začne šíriť nebezpečná baktéria, pred ktorou už varuje aj Úrad verejného zdravia (UVZ), píše Pluska.sk.

„Máme informácie, že prevádzkovatelia a vlastníci budov sa v rámci šetrenia nákladov snažia znižovať teplotu teplej vody, ktorá tak vytvára ideálne prostredie pre množenie patogénnych baktérií, najmä baktérií rodu Legionella,“ upozorňuje Hlavný hygienik Ján Mikas. V umelom prostredí sa môžu baktérie rodu Legionella rozmnožovať hlavne pri nesprávnej údržbe vodovodných rozvodných systémov, a teda môžu predstavovať zdravotný problém. Nárast prípadov takzvanej legionárskej choroby už zaznamenali hygienici aj na Slovensku.

Dnes je popísaných približne 61 rôznych druhov baktérií rodu Legionella, pričom 26 z nich dokáže infikovať aj ľudí. „Najrizikovejšia je Legionella pneumophila, ktorá predstavuje zdravotné riziko najmä u starších osôb a osôb s oslabenou imunitou, u ktorých môže vyvolať ochorenie nazývané legionelóza,“ vysvetľuje hlavný hygienik. Úmrtnosť na chorobu je 5 až 15 percent. Ak sa však nelieči antibiotikami, zabiť môže až 40 percent nakazených.

Baktérie sa podľa Mikasa množia pri teplote vody medzi 25 až 45 stupňov Celzia. Ak teda bývate v dome alebo v byte a váš bojler ohrieva vodu pri vyššej teplote, ako 50 stupňov, môžete byť bez obáv. Ak ste sa však rozhodli šetriť a teplotu ste znížili, mali by ste sa mať na pozore. Medzi prvé príznaky ochorenia patrí horúčka, kašeľ, dýchacie ťažkosti a slabosť. Podobné symptómy sú aj pri ochorení na Covid-19 alebo pri zápale pľúc.

Aby sa predišlo podobnému znižovaniu teploty, od nového roka by mala vstúpiť do platnosti novela, ktorá svojvoľné znižovanie teploty zakazuje. „Od 12. januára 2023 by mala byť v platnosti novela zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorou sa ustanovuje požiadavka teploty teplej vody na výtoku u konečného spotrebiteľa najmenej na 50 °C,“ tvrdí Mikas. Rastúci trend legionárskej choroby hlási aj susedné Česko.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
13.11. 2022 18:00
Diskusia ()
Zdieľať článok