30.5. 2020 6:00

Poznáte pyrografiu? Pozrite, ako sa ohňom skrášľujú drevené doplnky

30.5. 6:00

Poznáte pyrografiu? Pozrite, ako sa ohňom skrášľujú drevené doplnky

Foto: Robo Hubac

Pyrografia je krásny koníček. Silou ohňa môžete do dreva vypáliť neskutočné obrázky. Trochu pripomína tetovanie, pri ktorom premieňate svoje telo na kúsok umenia. Vypaľovaním dáte dušu drevu.

Jana Voberová, www.facebook.com/rucnevypalovane.sk: Jana (41) žije v Bratislave a celý život pracuje vo finančnom sektore. Vo voľnom čase sa venuje kreatívnej tvorbe. A to už od detstva. Od kresby uhlíkom sa dostala cez maľbu až k vypaľovaniu do dreva. Zapája sa do geocachingu – hry na lov pokladov –, pre ktorý vyrába ekologické škatuľky. Na vypaľovanie jej stačí vypaľovačka s nadstavcami, ktorá sa podobá na spájkovačku. Je to prácna robota, pri ktorej musíte byť maximálne sústredení a potrebujete veľa trpezlivosti. Ak sa totiž pomýlite, chybu už nedokážete napraviť. „Keď sa mi pred dvomi rokmi dostala do rúk vypaľovačka, hneď som vedela, že z nás budú kamarátky. Prvý obrázok som vypálila na šperkovnicu, neskôr na varešky a postupne som skúšala, čo všetko spolu dokážeme,“ prezradila Janka.

Hľadanie toho najlepšieho

Na každý druh dreva sa námet nedá kvalitne vypáliť. Čím je mäkšie, tým lepšie sa s ním pracuje. Musí byť aj dobre preschnuté, aby nezačalo praskať a nezničil sa výsledný obrázok. „Skúšala som rôzne druhy drevín, kým som našla to najlepšie – lipu, topoľ a brezu, ktorá má tú výhodu, že na nej výrazne nevidno letokruhy. Používajú sa aj iné dreviny, no zásadne bledé druhy, na ktorých kresba lepšie vynikne.

Ide sa na to!

Pred vypaľovaním si Janka dá z dreva vyrezať podložku. Stranu, na ktorú sa chystá vypaľovať, vybrúsi jemným šmirgľom dohladka. Pred samotným vypaľovaním si voľnou rukou ceruzkou nakreslí obrázok na drevo. Najskôr vypaľuje hlavné obrysy, potom sa na povrchu dreva snaží dosiahnuť rôzne efekty a odtiene výmenou hrotov. Nakoniec výrobok natrie vodoodolným lakom.

Pred vypaľovaním si Janka dá z dreva vyrezať podložku.
Pred vypaľovaním si Janka dá z dreva vyrezať podložku.
Zdroj: Robo Hubac

Po nesmelých pokusoch

Spočiatku vypaľovala obrázky s prírodnými motívmi. Neskôr skúsila zvieratá, tváre ľudí a postupom času ich aplikovala nielen na doštičku, ale aj na misy, tanieriky pod šálky, šperkovnice, záložky do knihy, škatuľky, hodiny... „Dekorovať môžete čokoľvek a za pár hodín môžete urobiť obyčajné veci oveľa príťažlivejšími.“

Spojenie dvoch živlov

Spojením dreva a ohňa sa Janke podarilo skĺbiť prírodnú surovinu s nezameniteľnou vôňou a poctivú ručnú prácu, pri ktorej vytvára vizuálne efekty na povrchu dreva. Snaží sa, aby každé vypálenie bolo jedinečné. Za ten čas už vytvorila vlastný rukopis a jej rukami prešlo mnoho originálnych doplnkov.

Spočiatku vypaľovala obrázky s prírodnými motívmi.
Spočiatku vypaľovala obrázky s prírodnými motívmi.
Zdroj: Robo Hubac
autor:  Daniela Mýtna
30.5. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44