19.9. 2022 12:00

Miesto posledného oddychu kráľovnej Alžbety II.: Jej manžel leží inde, ale...

19.9. 12:00

Miesto posledného oddychu kráľovnej Alžbety II.: Jej manžel leží inde, ale...

Foto: Fiona Hanson

Svet sa lúči s kráľovnou Alžbetou II,. ktorá svet opustila vo veku 96 rokov. Posledná rozlúčka i miesto jej oddychu sú naplánované už roky dopredu. Rovnako aj rakva, v ktorej bude ležať.

Nadlhšie slúžiaca panovníčka sveta je pochovaná v Pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI. na Windsorskom zámku. Tam sa po spustení rakvy pripojí ku kráľovi Jurajovi VI., kráľovnej Alžbete, kráľovnej matke a svojej sestre princeznej Margaret. Jej manžel, ktorý zomrel v roku 2021, leží na inom mieste. V 200 rokov starej hrobke pod Kaplnkou sv. Juraja.

Rakva princa Philipa sa však po pohrebe kráľovnej presunie. Poputuje z kráľovskej hrobky do pamätnej kaplnky, teda na miesto vedľa svojej manželky. Prežili spolu 73 rokov a bok po boku spočinú na večnosť. Sama Alžbeta Philipa po smrti verejne nazvala svojou životnou silou a človekom, ktorému vďačí za viac, než si ktokoľvek uvedomuje.

Kráľovná mala rakvu pripravenú celé roky vopred. Olovom vystlaná rakva je kráľovskou tradíciou, ktorá pomáha dlhšie uchovať telo, keďže je vzduchotesná. "Väčšina ľudí sa pochováva pod zemou. Ak máte hrobku s rakvou alebo rodinnú komoru v kostole, rakva zostáva nad zemou a je otvorená prírodným živlom. Uzavretá rakva je veľmi dôležitá," vysvetlil odborník Matthew Lymn Rose.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
19.9. 2022 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok