28.5. 2020 15:00

Podlaha v predsieni: Mala by byť efektná a tiež DLHO vydržať

28.5. 15:00

Podlaha v predsieni: Mala by byť efektná a tiež DLHO vydržať

Foto: archív NMH

Podlaha v predsieni si musí vytrpieť veľa. Neustále je vystavená záťaži vyplývajúcej z jej funkcie: je prvým miestom pri vstupe z exteriéru a zároveň spojovacím komunikačným priestorom medzi jednotlivými miestnosťami. V závislosti od dispozície bytu cez predsieň prechádzame do kúpeľne, na toaletu, do kuchyne či ďalších obytných miestností.

Praktická a estetická

Okrem toho, že podlaha v predsieni musí veľa vydržať, mala by dobre vyzerať. Svojím vzhľadom dotvára prvý dojem po vstupe. Svetlé farby a menšie vzory ju môžu opticky zväčšiť, tmavé zmenšiť. Nenápadná podlaha umožní vyniknúť výraznému zariadeniu, výraznejšie štruktúry, vzor alebo farby si zas žiadajú jednoduchší nábytok. Nepriaznivé počasie je zaťažkávacou skúškou - voda, blato, drobné kamienky môžu podlahu poškodiť a na pamäti treba mať aj bezpečnostné hľadisko. Vhodná podlaha do predsiene musí byť odolná proti vode a poškriabaniu, nešmykľavá a ľahko udržiavateľná.

Teplá či studená?

Podlaha má byť príjemná na dotyk, dobre tepelne izolovať a tlmiť zvuky. Podľa typu povrchovej vrstvy sa podlahy delia na teplé a studené. Studené podlahy reprezentuje keramická a kamenná dlažba, linoleum, PVC. K teplým podlahám patrí drevená a laminátová podlaha, korok, koberce. K pocitovému vnímaniu tepla môže prispieť vhodný výber farby podlahy. Alebo si nechajte pod studené keramické a kamenné dlaždice inštalovať podlahové kúrenie.

Podlaha v predsieni by mala byť efektná a zároveň funkčná. Je maximálne namáhaná, a tak musí byť kvalitná.
Podlaha v predsieni by mala byť efektná a zároveň funkčná. Je maximálne namáhaná, a tak musí byť kvalitná.
Zdroj: archív NMH

Keramická a kamenná dlažba

Keramická dlažba je pre svoje kvality najrozšírenejším typom podlahy. Znesie veľkú záťaž, je odolná voči oderu, hygienická, nehorľavá, ľahko sa udržiava, čím spĺňa nároky kladené na podlahu v predsieni. Dlaždice sa vyrábajú v rôznych formátoch a vzoroch, v súčasnosti letia veľkoformátové rozmery.

Reprezentatívnejšia, ale aj ťažšia a drahšia je dlažba z prírodného kameňa. Vďaka osobitému vzhľadu kamenná dlažba veľmi výrazne stvárňuje priestor. Trendom je veľkoformátová dlažba, ktorá sa vyníma najmä vo veľkých vstupných priestoroch. Hoci kameň s vysokým leskom pôsobí najkrajšie, do vstupných priestorov je kvôli bezpečnosti vhodnejšia drsná povrchová úprava. Výrobcovia ju dosiahnu tak, že prírodný kameň brúsia alebo opaľujú. Kameň má matnejší vzhľad s výraznejšou textúrou a pri styku s vodou sa nešmýka.

Zdroj: radomír
28.5. 2020 15:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44