10.5. 2020 12:00

Perfektný manuál, ako kombinovať farby: Čo ste doteraz robili zle?

10.5. 12:00

Perfektný manuál, ako kombinovať farby: Čo ste doteraz robili zle?

Foto: elements_bloom- living

Dokážu meniť vzhľad miestnosti. Urobiť ju väčšou, menšou, útulnou alebo chladnou. Poradíme vám, ako využiť čaro farieb a namiešať ich tak, aby ste dosiahli želaný efekt.

Na prvý pohľad sa môže zdať výber farieb pre interiér veľmi jednoduchý. Väčšinou stavíme na neutrálnu bielu alebo na farby, ktoré máme radi. V mnohých prípadoch je výsledok dobrý, ale často sa stane, že zlá kombinácia farieb na stenách a nábytku spôsobí, že sa doma nebudete cítiť dobre.

3 tipy ako vybrať farbu

  1. Porozmýšľajte, ako budete miestnosť využívať, čo v nej chcete robiť, na čo má slúžiť a ako sa v nej chcete cítiť. Do oddychovej časti bytu vyberte neutrálne farby, do kuchyne a obývačky môžete dať aj výraznejšie odtiene.
  2. Pozrite, ako do miestnosti dopadá slnko a v ktorej časti dňa, či ráno, alebo poobede. Ak je väčšinu dňa v tieni, vyhnite sa sýtym odtieňom.
  3. Dôležitá je aj veľkosť miestnosti. Do menšej zvoľte svetlejšie odtiene, do väčšej môžete aj tmavšie farby.
Kombinovanie farieb je malým umením.
Kombinovanie farieb je malým umením.
Zdroj: Homesense, Abstract House, Cultfurniture, Oakfurniture Land

Dizajnérske pravidlo 60-30-10

Jednoduchá pomôcka, ako vyvážiť použité farebné odtiene: 60 % plochy by mala tvoriť hlavná farba skôr z neutrálneho spektra, 30 % sekundárna farba a 10 % výrazná farba. Znamená to, že hlavná farba bude na väčšine stien a zvyšné farby môžete použiť na doplnkoch a dekoráciách, prípadne menších plochách.

Farebné spektrum

Farebné spektrum je niečo, s čím sa väčšina z nás stretla už v detstve, keď nás učili farby. Je to kruh, na ktorom vidíte, ako zo základných farieb vznikajú ďalšie odtiene. Na internete sú viaceré stránky, kde si môžete vytvárať vlastné odtiene, zároveň vám ukážu pri vybranej farbe jej rôzne tóny.

Farebné spektrum
Farebné spektrum
Zdroj: shutterstock

Ako ho používať: Najjednoduchšie je používať farby z opačnej strany farebného spektra. Jedna farba bude dominovať a druhá bude fungovať ako akcent. Napríklad kombinácia červenej a zelenej, modrej a oranžovej alebo žltej a fialovej. Sú to výrazné kombinácie, ktoré použite iba na zvýšenie kontrastu ako doplnok k neutrálnemu základu.

autor:  Jana Vrbová
10.5. 2020 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44