19.8. 2014 6:30

Pasívne domy: Hudba budúcnosti je tu!

19.8. 2014 6:30

Pasívne domy: Hudba budúcnosti je tu!

Zdá sa to ako sen. Bývate, netrpíte zimou a počas leta horúčavami. Naopak, kým všetci naokolo bedákajú nad vysokými účtami za teplo, vy si pokojne za tieto náklady odletíte na dovolenku. Pasívny dom je stavba, ktorá by svojim majiteľom mala splniť sen o tom, že náklady na vykurovanie sa takmer dotýkajú nuly. Dnes už dokonca pasívne domy stavajú za cenu tých klasických. Takže prečo to neskúsiť?
Pasívne domy: Hudba budúcnosti je tu!
 
Nie je dom ako dom
Väčšina moderných domov dnes spĺňa charakter nízkoenergetických. To znamená, že ide o centrálne vykurovania s predpokladanou ročnou spotrebou do 70kWh na meter štvorcový. Tieto hodnoty boli pred niekoľkými rokmi iba snom, bežný dom počítal so spotrebou aj 250 mWh/m2. Pasívny dom preto spôsobil doslova revolúciu s ročnou spotrebou tepla v maximálnej miere 15kWh na meter štvorcový. To všetko bez straty komfortu. V pasívnych domoch navyše úplne absentuje vykurovanie tradičným kotlovým spôsobom a nikomu nie je zima. Na kúrenie stačí obvykle slnečné žiarenie a teplo vyžarované spotrebičmi, či priamo obyvateľmi domu. To, čo sa zdá ako rozprávku už dnes funguje po celom svete.Vylepšená izolácia nie je všetko
Prvé pasívne domy stavali na dokonalej izolácii, zamedzujúcej akémukoľvek úniku tepla. Dnes už však stavitelia vedia, že izolácia je len jedným zo základných kameňov stavby pasívneho domu. Omnoho dôležitejším aspektom je vzduchotesnosť domu. Ide o nesmierne dôležitú súčasť pasívneho domu. Cieľom vzduchotesný systém, ktorý jednoducho nekontrolovane neprepustí von a nevpustí dnu žiadny vzduch. Kľúčom k vetraniu je teda rekuperácia a riadená ventilácia. Na pasívnom dome nemusíte otvárať okná a napriek tomu máte obvykle v miestnosti viac kyslíku ako v klasickej stavbe.

Pasívne domy: Hudba budúcnosti je tu!
 

Vlhkosť nehrozí
V bežných domoch a bytoch môžete vetrať koľko chcete a napriek tomu sa vlhkosti nezbavíte. Ako je to v prípade pasívneho domu, kde je cieľ dosahovať absolútnu vzduchotesnoť? Žiadne rosenie, žiadne plesne. Systém je nastavený tak, aby sa do miestnosti riedenou ventiláciou dostával čerstvý vzduch potrubiami vedeným v zemi, kde je teplota celoročne konštantná. Čo je však najzaujímavejšie, vďaka rekuperácii sa teplo nahromadené v miestnosti odovzdá novému čerstvému vzduchu. Pokles teploty je preto vylúčený. Čerstvý vzduchu je ohriaty bez toho, aby bol premiešaný so starým. Systém, ktorý sa vetraniu oknami nedá vyrovnať. Zbaví dom vlhkosti, odvedie výpary a prinesie viac kyslíku ako poznáme bežne.

Nie je to len o úspore
Pasívny dom už nie je len o úspore energie, hoci aj tento bod je nezanedbateľný. Je predovšetkým o životnom štýle súladu s prírodou a zdravšom živote, ako poskytuje klasické bývanie. V cenovej relácii sa už veľmi nelíši od moderných stavieb a výhody ocení neieln súčasná, ale aj budúca generácia.

Zdroj: marcos
19.8. 2014 6:30
Diskusia ()
Zdieľať článok