5.7. 2012 5:00

Pár postrehov k stavbe záhradného krbu

5.7. 2012 5:00

Pár postrehov k stavbe záhradného krbu

Na pohodlie v záhrade vplýva všeličo. Aj prítomnosť záhradného krbu, ktorý zastáva funkciu dobrého spoločníka či v aj najlepšieho baviča.

Pár postrehov k stavbe záhradného krbu


Krb ako rozprávková bytosť
V úvode sme sa trochu pokúsili záhradný krb personifikovať, aby sme si lepšie vysvetlili jeho hierarchiu a potrebu v záhrade. Napokon posúďte sami, nedisponujú záhradné krby azda siluetou nejakej rozprávkovej bytosti? Čo záhrada, to iné vybavenie a odlišná záhradná úprava.

Mať či nemať, to je dilema
I keď mať v záhrade krb nie je nevyhnutnosť, treba myslieť na to, čo jeho výstavbou získate. Prinajmenšom ním určíte miesto, kde sa bude združovať vaša rodina a pozvaná spoločnosť. Jeho umiestnenie si treba dobre rozmyslieť, pretože dym z neho by nemal prenikať do domu a nemal by samozrejme obťažovať ani susedov.

Namiesto murovaného, montovaný
Kto nemá čas, financie alebo energiu zaobstarať si murovaný krb, existuje spoľahlivý variant v podobe montovaného krbu s odmontovateľným dymníkom. Avšak komín sa nesie len v symbolickom duchu, pretože pri grilovaní sa drevenú uhlie spaľuje.

Pár postrehov k stavbe záhradného krbu
Základná podoba murovaného krbu
Drahšou alternatívou je murovaný krb, ktorý môže byť postavený podľa vašich predstáv. Ak patríte medzi zručných majstrov, zvládnete ho postaviť aj vlastnými rukami. Pri realizovaní záhradného krbu treba myslieť nielen na jeho zastrešenie, ktoré sa zíde najmä pri horšom počasí, ale i na priestor pridružený k samotnému telesu slúžiaci na prípravu jedál a na odkladanie potravín či riadu. Súčasťou záhradného krbu býva bez pochýb aj priestor na uskladnenie dreva na kúrenie.

Nájsť ideálne miesto pre záhradný krb
Skôr než začnete krb stavať, mali by ste mať vopred určenú predstavu, kde bude stáť. Keďže možností z akého materiálu ho vyhotovíte je viacero, mali by ste si svoju predstavu ujasniť i v tomto smere. Nezabúdajte na dôležitý fakt, že krb by mal do záhrady padnúť ako uliaty.

Keď materiál hrá dôležitý prím
Medzi základné stavebné materiály patrí kameň alebo tehla, ktoré môžu alebo nemusia byť omietnuté. Každopádne krb má charakter malej stavby a preto si na jeho základoch treba dať dostatočne záležať. Tie by mali siahať do hĺbky minimálne osemdesiat centimetrov.

Podobne ako antický stĺp i záhradný krb má sokel, na ktorom stojí zvyšná hmota. Čím kvalitnejší materiál, tým lepšie. Keďže sú tehly v oblasti kúreniska vystavené vysokým teplotám, malo by ste si na ich kvalite dať rozhodne záležať. K poslednej etape sa radí stavba komína. Ak sám vám stavba záhradného krbu vydarí, spoľahnite sa na jeho dlhú životnosť.

Autor: Katarína

Zdroj: katarína
5.7. 2012 5:00
Diskusia ()
Zdieľať článok