3.6. 2020 21:00

OSB doska: V interiéri je oveľa užitočnejšia, než si myslíte!

3.6. 21:00

OSB doska: V interiéri je oveľa užitočnejšia, než si myslíte!

Foto: archív NMH

OSB doska sa zrodila koncom sedemdesiatych rokov v USA. Za jej vznikom stál výborný nápad - využiť veľké množstvo odpadu pri spracovaní dreva. Tento produkt však jednoznačne napĺňa konštatovanie „z núdze cnosť". OSB dosky sú lacnou, ale dôstojnou náhradou masívneho dreva a v interiéri majú široké využitie.

Z čoho sú?

OSB (oriented strand board) sa vyrábajú lisovaním veľkoplošných triesok rôzneho dreva, najčastejšie ide o smrek a borovicu. Pomocou polyuretánovej živice, ktorá funguje ako spojivo sa pod tlakom lisujú v troch alebo štyroch vrstvách triesky do veľkoformátových dosiek. Ich hrúbka môže byť od 8 - 25 mm. Výsledný produkt má kvalitatívne vlastnosti dreva - je pevný, tvarovo stály a jeho povrch môžete rôzne finálne upravovať.

Pozor pri výbere

OSB dosky sa vyrábajú ako rovné dosky alebo s perodrážkou, ktoré sú vhodné aj do vlhkého prostredia. Označujú sa číslami, aby ste rozlíšili vhodnosť ich použitia. Číslo 2 znamená, že sú určené do suchého prostredia. OSB 3 sú vhodné do interiéru s miernou vlhkosťou, takže ich môžete umiestniť v kuchyni alebo kúpeľni. Doska s číslom 4 znesie vlhkosť i vysoké mechanické zaťaženie, čo ju robí vhodnou na konštrukcie podláh.

Zdroj: radomír
3.6. 2020 21:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44