22.5. 2017 12:00

Ocot v domácnosti využijete na mnoho spôsobov!

22.5. 2017 12:00

Ocot v domácnosti využijete na mnoho spôsobov!

Opäť sa potvrdzuje, že tie najobyčajnejšie prípravky sú najúčinnejšie. Drahé čistiace prostriedky obsahujú množstvo chemikálií, farbív a parfumov. Často sú také agresívne, že narobia viac škody ako osohu. Vyskúšajte, aké zázračné účinky má obyčajný ocot.

Ocot v domácnosti využijete na mnoho spôsobov!

Čistí a dezinfikuje
Ocot - pochutina, ktorá sa používa predovšetkým v kuchyni však dokáže oveľa viac ako dodať jedlu kyslú chuť. Výborne s ním odstránite vodný kameň, vyleštíte okná a vydezinfikujete kritické miesta v kúpeľni, ktoré sú náchylné na plesne. Používať ho môžete pri praní, ale aj v domácej starostlivosti o pleť či záhradu.

Zlepšovák, ako ľahšie vyleštiť striebro

Čistí škvrny
Ocot je likvidátor škvŕn rôzneho typu. Poradí si s vínom, krvou, potom i škvrnami od trávy či antiperspirantu. Zohrejte biely ocot a nalejte na zašpinené oblečenie. Potom opláchnite studenou vodou a ešte raz namočte do octu na 20 minút. Dôkladne opláchnite a vyperte v práčke.

Ocot v domácnosti využijete na mnoho spôsobov!


Stabilizuje farby
Keď džínsy alebo tmavé oblečenie púšťajú farbu namočte ich na 20 minút do roztoku vody a octu. Pohár octu môžete pridať do práčky vždy, keď periete farebné oblečenie. Vďaka nemu farby nevyblednú. Ocot funguje ako zmäkčovač vody a môžete ho využiť na odvápnenie práčky, ak periete pri vyššej teplote. Bielizeň zároveň vybieli. Typického octového zápachu sa nebojte, pri schnutí z látky vyprchá.

Ďržgrošove nápady: Dajte starým veciam druhú šancu a recyklujte ich v domácnosti

Uvoľní upchatý odtok
Ocot výborne dokáže uvoľniť aj upchatý odtok. Nasypte do odtoku pol hrnčeka sódy a rovnaké množstvo octu. Ingrediencie spolu zareagujú bublaním a vznikom bohatej peny. Vďaka tomu sa rozpustia nečistoty v odtoku. Po pätnástich minútach nalejte do odtoku vriacu vodu, ktorá ich spláchne preč.

Ocot v domácnosti využijete na mnoho spôsobov!


Octové tipy do záhrady
Biely ocot má široké využitie aj v záhradke. Účinne ním odstránite mach na dlažbe, vyčistíte vodný kameň na terakotových črepníkoch. V kombinácii s citrónovou šťavou a prostriedkom na riad si môžete pripraviť postrek proti burine. Zmiešajte 3 litre octu, šálku soli, lyžicu citrónovej šťavy a dve lyžice prostriedku na riad. Aplikujte rozprašovačom. Ocot vám rýchlo a bez námahy vyčistí záhradné náradie od hrdze. Stačí, ak ho na pár minút ponoríte do neriedeného octu a opláchnete čistou vodou.

Kam s metlou: Nápady, ako uskladniť čistiace prostriedky a pomôcky na upratovanie

Na krásne vlasy a pleť
Ak chcete mať krásne lesklé vlasy, po umytí si ich opláchnite octom. Použiť môžete biely alebo jabĺčny ocot. Táto kúra je účinná aj proti lupinám. Jabĺčny ocot vynikajúco funguje pri starostlivosti o mastnú pleť. Zriedený s vodou vyrovná pH pokožky a dezinfikuje ju, takže pomôže pri problémoch s vyrážkami a akné. Proti vráskam si môžete namiešať masku z medu a jabĺčneho octu. Zmiešajte ich v rovnakom pomere a naneste na pleť, nechajte pôsobiť 20 minút.

Zdroj: radomír
22.5. 2017 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok