30.9. 2014 6:30

Nevšedné úpravy stien v interiéri

30.9. 2014 6:30

Nevšedné úpravy stien v interiéri

Uniformné jednoduché maľovky dnes v interiéroch nenájdete. V súčasnosti „letia" nevšedné a zaujímavé úpravy stien, ktorú vystihujú individualitu a osobnosť svojho majiteľa. Krása tejto povrchovej úpravy najlepšie vynikne v kombinácii s hladkou stenou, preto ju aplikujte len na jednej stene v miestnosti alebo na zvýraznenie určitého prvku, napríklad kozuba, jedálenského kúta alebo televíznej steny.

Nevšedné úpravy stien v interiériTapety áno, ale...
Tapety sú prvkom, po ktorom interiéroví dizajnéri siahajú často. Namiesto decentného vzhľadu na štyroch stenách uprednostňujú tapety s výraznými farebnými vzormi, imitácie pohľadového betónu, kameňa alebo kovu a luxusné typy tapiet s aplikovanými štrasovými kamienkami alebo kúskami zlata.

Dekoračné omietky
Stena upravená štruktúrovanou dekoračnou omietkou je ako chameleón. Jej vzhľad závisí od uhla pohľadu aj dopadu svetla. Do základného materiálu omietky sa pridávajú rôzne aditíva, napríklad hrubé piliny, viskózové alebo polyesterové vlákna, kúsky sľudy, granitu alebo perleťový prach. Na stene vytvárajú rôzne štruktúrovaný vzhľad od surového neopracovaného až po jemný alebo s atraktívnym leskom.

Doma ako v Benátkach
Luxusný vzhľad stene dodá tzv. benátska štuka, ktorá pôsobí ako mramor. Na povrch steny sa špachtľou nanáša špeciálny tmel vo viacerých vrstvách. Matný lesk stene dodá finálna úprava voskom. Vďaka vosku je stena hladká, umývateľná a odolná voči vlhkosti. Milovníci odtieňov šedej si v interiéri môžu dopriať „surový" vzhľad betónu pomocou stierky, ktorá je na nerozoznanie od pravého betónu.

Nevšedné úpravy stien v interiéri
Hrdza na stene
Súčasná ponuka tapiet je široká a uspokojí aj najnáročnejších klientov. Chcete mať v byte kovovú stenu? Žiadny problém. Kovový efekt na stene môžete dosiahnuť aplikáciou kovových tapiet alebo špeciálnej maľovky. Kovovú tapetu tvorí tenká hliníková fólia, ktorá je nakašírovaná na nosnom papieri alebo vliese. Medený, zlatý alebo iný kovový lesk vytvára lazúrovaný povlak. Kovová fólia môže byť upravená aj leptaním alebo oxidáciou. Ak túžite namiesto vzorov po jednoliatom kovovom povrchu, siahnite po „kovovej" maľovke. Špeciálna farba sa nanáša pomocou valčeka alebo špongie a dokáže na stene vytvoriť lesklý kov alebo aj hrdzu.

Možnosti bez hraníc
Chcete stenu, akú nemá nikto? V takom prípade nemusíte ísť do obchodu, ale načrieť do vlastných zdrojov. Možnosti máte neobmedzené a záleží len na vašej odvahe a vkuse, čo použijete pri úprave steny. Cestovatelia si môžu stenu „vytapetovať" mapami alebo dovolenkovými fotografiami. Rovnako dobre poslúžia staré notové záznamy, noviny, blahoželania, stránky zo starých kníh a časopisov. Milovníci street umenia si môžu nechať na stenu nastriekať zaujímavé grafity, menej odvážni asi radšej siahnu po farebných nálepkách.

Zdroj: radomír  
30.9. 2014 6:30
Diskusia ()
Zdieľať článok