26.3. 2013 16:00

Nepodceňte výber pozemku: Stavbu predraží o desaťtisíce eur

26.3. 2013 16:00

Nepodceňte výber pozemku: Stavbu predraží o desaťtisíce eur

Foto: Stockfreeimages.com

Problémy súvisiace s pozemkom, ktoré môžu výrazne predražiť stavbu rodinného domu, sú stále častejšie. Základom úspechu je premyslený výber pozemku.

V prvom rade je dôležité správne zvoliť jeho veľkosť a tvar. Veľmi dôležitá je tiež vhodná svahovitosť alebo orientácia na svetové strany. Potrebné je overiť si zanesenie pozemku v územnom pláne, zistiť prípadné bremená a presvedčiť sa, že nebude problém s napojením na všetky potrebné inžinierske siete. Podstatné je aj to, aby k pozemku existoval prístup po verejnej komunikácii.

„Až šesťdesiat percent prichádzajúcich klientov má o pozemku, na ktorom sa rozhodli stavať, nedostatočné informácie,“ informuje zástupca spoločnosti Ekonomické stavby, ktorá sa rozhodla poskytovať pri výbere a overovaní kvality pozemku poradenstvo zdarma, a to v rámci programu Pozemkový servis.

Financovanie

Pred samotným nákupom pozemku je potrebné zvážiť formu jeho financovania. Pri zvolení nevhodného spôsobu totiž môže byť skomplikované alebo úplne znemožnené čerpanie úveru na stavbu domu. Nie je hanbou sa obrátiť aj na rôznych hypotekárnych a iných špecialistov, ktorí majú v tejto oblasti väčší prehľad.

Zásadná je tiež kúpna zmluva. Jej uzatvorenie by malo vždy prebiehať za pomoci právnika, ktorý sa na túto oblasť špecializuje. Tak sa predíde zbytočným komplikáciám a problémom, ktoré môžu proces stavby predražiť a predĺžiť.

autor:  pluska.sk
26.3. 2013 16:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44