10.5. 2019 17:30

Na návšteve v prepychovom sídle najbohatšej dynastie vo Florencii (VIDEO)

10.5. 2019 17:30

Na návšteve v prepychovom sídle najbohatšej dynastie vo Florencii (VIDEO)

Patríte k tým, ktorí budú závidieť alebo sa necháte inšpirovať?

Na návšteve v prepychovom sídle najbohatšej dynastie vo Florencii (VIDEO)

Kto by nepoznal slávnu rodinu Mediciovcov? Mená ako Cosimo Medici alebo slávna Katarína Mediciovská ovplyvnili vo svojich časoch dejiny polovice Európy, nehovoriac o ich obrovskom význame pre umenie nášho kontinentu.

Prečítajte si aj: Riešenie malých kúpeľní znie: Voľte atypický nábytok (FOTO)

Tušíte však, ako vyzerali rezidencie, v ktorých tento slávny rod býval? Zachovali sa dodnes a boli neraz svedkami dramatických udalostí, dokonca aj vrážd! Áno, Mediciovci boli slávnou dynastiou pochádzajúcou z Talianska, svoj vplyv však neskôr rozšírili aj ďalej na západ.

Na návšteve v prepychovom sídle najbohatšej dynastie vo Florencii (VIDEO)
Zdroj: Laura Lezza

 

Rodina bola pôvodom meštianska, ale veľmi zámožná a svoje korene mala v malebnom toskánskom regióne Mugello. Spočiatku vládli vo Florencii, hovorilo sa o nich ako o mocnom rode už v dávnom 13. storočí. Tušili ste, že už koncom 14. storočia založili vlastnú banku?

Prečítajte si aj: Kúpeľňa: Ktoré veci zostali IN aj v roku 2019? Ani za nič ich nemeňte!

A nie hocakú, ale jednu z najväčších v Európe. S takýmito vplyvnými predkami sa mohol pochváliť slávny Cosimo Medici, patrón a mecenáš - sláva jeho rodu sa ním však nekončila, ale naopak, bola len v počiatkoch.

Prečítajte si aj: Je pre vás lepšia sprcha alebo vaňa? Poznáme odpoveď!

Ako to bolo

Už v polovici 15. storočia neoficiálne - peniazmi a mocou - vládnu krásnej Florencii, nakoniec však rodina získava aj vojvodský titul a Florenciu pápež postupne povyšuje na veľkovojvodstvo. Slávny rod sa mohol chváliť až troma pápežmi, ktorí z tejto rodiny vzišli a dvoma francúzskymi kráľovnami. Ako posledný z rodu zomrel Gian Gastone de´ Medici - až v roku 1737.

Na návšteve v prepychovom sídle najbohatšej dynastie vo Florencii (VIDEO)
Zdroj: Laura Lezza

 

Kde však rodina žila?

Medzi jeden z jej najstarších a obľúbených majetkov patrila aj známa Villa Medicea di Cafaggiolo, ktorú nájdete pri mestečku Barberino di Mugello sotva 25 kilometrov severne od Florencie. Jej význam ocenilo aj Unesco a zaradilo ju medzi svetové pamiatky. Vila sa dočkala aj s okolitými budovami a s pozemkami po storočiach veľkej obnovy, ktorá trvá od jari 2017.

Prečítajte si aj: Odpadnete: Toto je skutočne nechutný dôvod, pre ktorý musíte mať WC a kúpeľňu oddelene

Do rúk rodiny Mediciovcov sa dostala už v 14. storočí, patrila vtedy Averardovi de´ Medici, otcovi zakladateľa celej dynastie, za ktorého sa považuje Giovanni di Bicci de´ Medici. Pôvodnú vilu navrhol známy renesančný architekt Michelozzo v roku 1452 a onedlho sa z nej stalo miesto stretnutí veľkých intelektuálov talianskej renesancie, a to aj napriek tomu, že rodina časom získala aj väčšie a honosnejšie majetky.

Prečítajte si aj: Ktoré farby vládnu roku 2019 v kúpeľni? Zoberte štetec a vyberte si jednu z týchto!

Svadby aj smrť

Okrem slávnych osobností doby bola vila svedkom svadieb a dokonca aj slávnej vraždy. Došlo k nej v roku 1576, Eleonora di Garzia di Toledo bola neverná svojmu manželovi, Pietrovi de´ Medici - za milenca si vybrala mladého šľachtica Bernardina Antinori. Zatiaľ čo neverná manželka zomrela krutou smrťou priamo vo vile, jej milenec skončil o čosi lepšie, len vo vyhnanstve.

Na návšteve v prepychovom sídle najbohatšej dynastie vo Florencii (VIDEO)
Zdroj: Laura Lezza

 

Budúcnosť vily je nádejná

Jej aktuálni majitelia Diana a Alfredo Lowensteinovi sa rozhodli pre investíciu neuveriteľných 170 miliónov, vďaka ktorým bude obnovená samotná vila, ale aj jej okolie. Ide o renováciu, ktorá prinesie do regiónu turizmus, pretože na 385 hektároch chcú investovať do 14 fariem.

Prečítajte si aj: Malé kuchyne a žiadna klaustrofóbia: Týchto 5 trikov je cesta, ako to dosiahnuť

V okolí by mali byť vybudované ubytovacie zariadenia, bary, reštaurácie, ale aj futbalové a polové ihriská, troje kúpele a v spolupráci s niektorými univerzitami vznikne aj Renesančná škola varenia a dve nové múzeá. Jedno by malo byť venované výlučne rodine Mediciovcov a druhé súčasnému umeniu.

Výlet do malebného regiónu Mugello by ste si preto v najbližších rokoch nemali nechať ujsť.

Pozrite si slávnu vilu v našej GALÉRII alebo vo VIDEU.

Zdroj: agáta
10.5. 2019 17:30
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44