9.1. 6:00

Náboženské stavby z celého sveta: TIETO stoja za spoznanie

9.1. 6:00

Náboženské stavby z celého sveta: TIETO stoja za spoznanie

Foto: amoschapplephoto.com

Postavené sú z rôznych materiálov na rôznych miestach. Niektoré charakterizuje mramor a nádherná výzdoba, iné sú vybudované z tehál či dreva a majú skromný interiér. Viaceré veľkolepé náboženské stavby sa stali turistickými atrakciami a týždenník Život našiel tie najzaujímavejšie.

Lotosový chrám

Je v indickom hlavnom meste Naí Dillí. Má pozoruhodný tvar, zobrazuje kvet lotosu. Skladá sa z 27 voľne stojacich bielych mramorových okvetných lístkov. Sú vo zväzku po troch, čím má pôdorys chrámu podobu deväťuholníka. To symbolizuje deväť hlavných náboženstiev sveta. Chrám je vysoký približne 40 metrov, má 1 300 sedadiel, ale celková kapacita je 2 500 miest. Obklopuje ho udržiavaný park s rozlohou 10,5 hektára a deväť symbolických jazierok.

Pri vstupe doň sa treba vyzuť a dodržiavať absolútne ticho. Lotosový chrám nepatrí k najstarším stavbám, postavili ho v roku 1986 a jeho výstavba trvala šesť rokov. Podieľalo sa na nej osemsto pracovníkov rôznych profesií. Architektom bol Fariborz Sahba a toto jeho dielo získalo množstvo architektonických ocenení. Každoročne priláka milióny turistov, údajne viac než Tádž Mahal či Eiffelova veža.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
9.1. 2022 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy