2.12. 2010 5:30

Mozaika z úlomkov dlažby

2.12. 2010 5:30

Mozaika z úlomkov dlažby

Na zmenu vášho „kráľovstva“ niekedy nie je potrebné ani veľa peňazí. Stačí nápad, trochu zručnosti, a z vášho interiéru vykúzlite naozaj nevšedné obklady stien, schodov, či podlahy. A dlaždice alebo obkladačky nepotrebujete celé, práve naopak.

Mozaika z úlomkov dlažby

Roztĺcť nie je problém
Ak vás dlaždice z ponuky obchodov neoslovia, alebo máte menej financií, krásnu podlahu alebo obloženie stien, kozubu, či schodov urobíte aj z vyradených obkladačiek. Veľa obchodov so stavebným materiálom vám ich dokonca môže ponúknuť aj za symbolickú sumu. Prasknuté alebo nejako inak poškodené dlaždice sa aj tak výrobcom vracajú na znehodnotenie. Šikovný domáci majster však vyčaruje aj z vyradených obkladačiek exotickú podlahu. Samozrejme za predpokladu, že sa namiešajú tie správne farby vo vhodnom pomere.

Na začiatok treba dlaždice, ktoré ste výhodne získali, roztĺcť kladivom na malé kúsky. To naozaj nebude pre nikoho problém. Potom si úlomky stačí porozkladať, aby ste mali prehľad aké veľkosti úlomkov máte.

Ukladanie úlomkov
Mozaiková dlažba alebo obklad začne naberať ten správny vzhľad až po ukladaní na vopred upravený podklad. Ten musí byť rovný, bez prachu a akýchkoľvek nečistôt. Stierkou potom nanesiete vrstvu vhodného stavebného lepidla a začínate skladať vaše „puzzle“. Z rozbitých dlaždíc vyberajte úlomky, ktoré sa k sebe hodia farbou i tvarom. Vedľa seba ich ukladajte tak, aby sa medzi nimi vytvorila plocha so škárami širokými dva až päť milimetrov.

Po uložení mozaiky počkáte kým lepidlo uschne, a začína sa so škárovaním. Škárovaciu hmotu si vsypte do vody, tak aby mala tú správnu konzistenciu. Návod ako na to, nájdete na každom obale škárovačky. Pomocou stierky ju potom nanesiete do škár. Samozrejme farbu škárovačky vyberajte tak, aby sa hodila k vašim úlomkom.

Po 20 minútach už len stačí škárovačku vymyť vlhkou hubkou tak, aby medzi obkladačkami vznikli hladké plôšky. Po uschnutí škárovačky si vašu mozaiku umyjete, a originálna dlažba alebo obklad je „na svete“.

Takéto obkladanie by mal zvládnuť aj menej zdatný domáci majster, či šikovnejšia druhá polovička. Pri práci treba len trpezlivosť a precíznosť. Odmenou vám za to bude dlažba, ktorá bude pre všetkých naozaj veľmi originálna.

Zdroj: recber
2.12. 2010 5:30
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44