18.4. 2020 6:00

Odpad náš každodenný: Dôležité eko-fakty, na ktoré treba myslieť!

18.4. 6:00

Odpad náš každodenný: Dôležité eko-fakty, na ktoré treba myslieť!

Foto: SHUTTERSTOCK

Minimalizovať, separovať, recyklovať. Tieto tri slovíčka by sa mal naučiť skloňovať každý z nás, no hlavne správne používať vpraxi. Je to iba o sile zvyku.

Mali by sme si brať príklad od uvedomelejších susedov. Napríklad v takom Rakúsku sú triedenie odpadu a jeho recyklácia bežnými praktikami. Aj vďaka tomu sa tento štát radí medzi „najzelenšie“ v Európe. Triedenie odpadu je tu samozrejmosť vo všetkých domácnostiach, rovnako ako napríklad používanie sklenených fliaš namiesto neekologických PET fliaš. Na Slovensku sa ročne vyprodukuje 11 miliónov ton odpadu. Na každého obyvateľa je to 309 kg. Týmto množstvom by sa pokrylo 880 futbalových ihrísk do výšky 1 meter.

Žiadny odpad je najlepší

Ideálny odpad je taký, ktorý vôbec nevznikne. Viete to ovplyvniť aj vy pri nákupe v obchode. Týka sa to najmä obalov, ktoré tvoria takmer 50 % odpadov a majú 30 % podiel na hmotnosti odpadu. Mnohé produkty by sa nemuseli baliť. Preto ak máte možnosť vybrať si medzi nebaleným a baleným tovarom, voľte nebalený. Týka sa to napríklad aj obuvi. Neskladnú škatuľu od topánok pokojne nechajte pri pokladni. Teda ak nemáte v úmysle tovar ešte vrátiť.

Čím menej odpadkov, tým lepšie.
Čím menej odpadkov, tým lepšie.
Zdroj: Profimedia

Staré známe, že väčšie balenia sú cenovo výhodnejšie, by sa dalo rozšíriť aj o prívlastok, že sú ekologickejšie. Na nákupy do potravín si tiež zvyknite chodiť s vlastnou textilnou taškou, košíkom alebo skladacou plastovou prepravkou. Okrem toho, že základná surovina na výrobu plastových tašiek je ropa, prichádza na pretras aj otázka znečistenia životného prostredia. Vo voľnej prírode sa tašky rozkladajú stovky rokov. Každý deň sa vo svete spotrebuje viac ako miliarda igelitových tašiek. Keby sa rozdelili medzi Slovákov, každý by denne dostal 200 kusov. Len malá časť z tohto množstva sa recykluje. Väčšina končí na skládkach, v horšom prípade poletuje po okolí.

Nebezpečné igelitové tašky

V Afrike sa igelitky stali takmer rovnakým symbolom ako lev či savana. Miliardy plastových tašiek lietajú v ovzduší a podieľajú sa na šírení malárie, pretože sa v nich drží voda a komáre. Niektoré africké krajiny preto obmedzili ich výrobu aj dovoz. Ďalšie zaviedli pravidlá minimálnej hrúbky plastových tašiek alebo na ne uvalili vysoké dane. Jedna z prvých krajín, ktoré zakázali plastové tašky, bol v roku 2002 Bangladéš. Odhodené igelitové vrecká prispeli k masívnym záplavám v roku 1998, pretože upchali odtoky vody. V Európe prišla so zákazom ako prvá Korzika. Zákony, ktoré ich používanie zdaňujú, zaviedlo Írsko, Island, Juhoafrická republika a Taiwan. Vojnu igelitkám vyhlásila aj Čína, kde je zákaz poskytovania bezplatných igelitových nákupných tašiek s hrúbkou menej ako 0,025 mm.

Triedenie nie je až také umenie, ale...

  • Vedeli ste, že separovaním odpadu sa od roku 1994 dodnes ušetrilo 10 miliónov ton ropy? V krajinách, kde sa táto činnosť aplikuje v praxi, bolo do ovzdušia vypustených o 25 tisíc ton skleníkových plynov menej.
  • Toľko teória z vyspelej Únie, teraz trocha zo slovenskej reality. Napriek prijatému zákonu, ktorý každej obci od 1. 1. 2010 ukladá povinnosť separovať odpad, nie celé územie republiky sa v tomto smere rozvíja rovnomerne. Príčina? Dotácie sú poddimenzované, pre mnohé samosprávy je separovaný zber príliš drahý, a tým pádom predstavuje ekonomickú príťaž.
  • Kým vo vyspelom Rakúsku, Švajčiarsku alebo Holandsku sa zrecykluje až 60 – 70 % odpadu, u nás hovoria štatistiky iba o 20 %.
  • Ak sa vo vašom okolí nachádzajú farebné kontajnery, určite stojí za to začať s triedením. Na začiatok si nemusíte ani zaobstarať špeciálny odpadkový kôš s priehradkami. Úplne postačí, keď si na každý druh odpadu vyčleníte špeciálne vrece alebo škatuľu.
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
18.4. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44