19.11. 2020 18:00

Minimalistický štýl: 6 najdôležitejších vecí, bez ktorých sa doňho netrafíte

19.11. 18:00

Minimalistický štýl: 6 najdôležitejších vecí, bez ktorých sa doňho netrafíte

Foto: observer.com

V jednoduchosti je krása a o minimalistickom štýle to platí doslova. Je príťažlivý svojou priamočiarou krásou a čistotou a nesklame ani kvalitou. Na dekorácie si nepotrpí, ale práve preto pôsobí dizajnovo čisto a elegantne.

Základné farby

Minimalistický štýl je charakteristický farebnou umiernenosťou. Prím hrá biela, ktorá je nadčasová a elegantná a bez problémov ju skombinujete s inými farebnými odtieňmi. Priestor opticky rozšíri, presvetlí a rozžiari. Neobávajte sa nudného výsledku, biela disponuje množstvom podtónov, ktoré vytvoria harmonický interiér. Použiť môžete napríklad krémovú, smotanovú či odtieň slonová kosť. K odporúčaným farbám patrí i sivá, bežová, hnedá, ale na zvýraznenie môžete použiť v menšej miere napríklad žltú, čiernu alebo modrú. Okrem náteru dodá stenám zaujímavý vzhľad štruktúrovaná omietka.

Prírodné materiály

Minimalizmu kraľuje prirodzenosť a kvalita. Preto sú jasnou voľbou prírodné materiály, najmä drevo, kameň, koža, ktoré dopĺňajú elegantne pôsobiace sklo a kov. Nič nebráni tomu, aby v obklopení neutrálnych farieb vynikla nádherná kresba dreva, ktorá sa objavuje na nábytku i podlahe. Alternatívou drevenej podlahy môže byť keramika alebo betón. V duchu minimalizmu siahnite po jednotnej podlahe v celom interiéri. Podlaha predstavuje pomerne veľkú plochu, preto by mala pôsobiť jednoliato, čisto a homogénne. Pri výbere sa zamerajte na veľkoformátové obklady a decentné farby bez vzorov. V priestoroch osobnejšieho typu, ako sú spálne, pracovne či detské izby môžete použiť koberec, ktorý je príjemnejší na chôdzu naboso.

Všade vládne minimalizmus, prírodné odtiene a drevo.
Všade vládne minimalizmus, prírodné odtiene a drevo.
Zdroj: Profimedia

Minimum nábytku

Zamerajte sa na kvalitu, pretože pri minimalizme stopercentne platí , že menej je viac. Priestor neprepĺňajte, musí ostať vizuálne vzdušný a čistý. Minimalistický nábytok má byť maximálne funkčný, variabilný a spĺňať požiadavku nadčasovosti. Vyznačuje sa jednoduchým tvarom a priamymi líniami, no to neznamená, že bude fádny. Môžete si dovoliť siahnuť i po dizajnérskych a extravagantnejších kúskoch, ktoré zvýšia atraktivitu interiéru. 

autor:  Radomir
19.11. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44