26.2. 2020 18:00

Trik zvaný "meal prep": Šetrí peniaze, čas aj postavu! Skúsite?

26.2. 18:00

Trik zvaný "meal prep": Šetrí peniaze, čas aj postavu! Skúsite?

Foto: Westend61, getty images

Už ste o ňom počuli? Určite áno! Anglický výraz „meal prep“ v skratke znamená predprípravu jedál, ktoré budete počas týždňa konzumovať, či už vy alebo aj vaša rodina. Cieľom je šetriť čas, kontrolovať svoj kalorický príjem a v neposlednom rade aj peniaze! A ako na to?!

V zásade sa nejedná o žiadny zložitý koncept. Vopred si premyslíte pokrmy, ktoré budete v nasledujúcich dňoch konzumovať, spravíte si nákup a potom si vybrané jedlá pripravíte a odložíte až do chvíle, keď príde ich čas. Ak je vám to povedomé, tak áno, už naše praktické mamky mali tento systém dávno predtým než sa stal hitom všetkých fitnesiek a mnohých ďalších trendsetterov.

Základom je plánovanie. Spravte si zoznam receptov, urobte nákup a môžete sa pustiť do varenia.
Základom je plánovanie. Spravte si zoznam receptov, urobte nákup a môžete sa pustiť do varenia.
Zdroj: svetikd, getty images

Prečo to skúsiť?

Bojujete s tým, že chcete zhodiť pár nadbytočných kíl alebo sa jednoducho stravovať zdravšie? Nakoniec však v návale hladu vždy podľahnete obedovému menu v miestnej kantíne a cestou z práce nakúpite všetko možné v miestnych potravinách? Presne tu je váš problém – jedlo nemáte naplánované a vo chvíľach najväčšieho hladu nie je po ruke.

Poďme na to

Pre začiatok sa rozhodnite, či si budete pripravovať jedlo len do práce, takže napríklad niečo malé na desiatu a olovrant a celý obed alebo si rovno naplánujete a pripravíte jedlo na celý deň. Možno sa vaše raňajky každý deň opakujú a nevyžadujú si extra plánovanie, je to v poriadku, rozhodnutie musí vyhovovať vášmu životnému štýlu. Teraz je ešte dobré vedieť, či budete variť iba pre seba alebo aj partnera či celú rodinu.

Na meal prep sa vám hodia kvalitné nádoby, v ktorých budete jedlá uchovávať.
Na meal prep sa vám hodia kvalitné nádoby, v ktorých budete jedlá uchovávať.
Zdroj: Westend61, getty images

A teraz sa už môžete pustiť do toho. Na hárok papiera si napíšte čo budete jesť počas jednotlivých dní v týždni, hlavne tých pracovných. Recepty by mali byť chutné, zdravé a pomerne jednoduché. Ak sa vám podarí zostaviť menu, v ktorom sa budú niektoré ingrediencie opakovať, zjednodušíte si nákupy.

Jedlo je vhodné pripravovať dvakrát týždenne, napríklad v nedeľu a stredu, možno sa vám však podarí príprava v jednom dni. Jednotlivé porcie totiž môžete mať zmrazené, čím predĺžite trvanlivosť pokrmov a hocikedy ich budete mať po ruke.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
26.2. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44