19.6. 2022 15:00

Máte starý nábytok? Tipy, ako ho efektne začleniť do bývania

19.6. 15:00

Máte starý nábytok? Tipy, ako ho efektne začleniť do bývania

Foto: historiskahem.se

Kedysi sme nábytok po rodičoch vyhadzovali, dnes si ho vieme ceniť oveľa viac. Tu sú nápady, ako ním osviežiť súčasný moderný byt.

V bytovom dizajne označujeme slovkom "retro" tie produkty, ktorých dizajn kopíruje trendy z 50. – 70. rokov minulého storočia. Toto obdobie sa považuje za revolúciu v bývaní, a preto je retro nábytok v dnešnom čase veľmi vyhľadávaný a často drahší než ten moderný. Typickými sú preň zaoblené tvary, skrinky a sedacie súpravy na štyroch úzkych nožičkách, geometrické tvary a vlnky na textíliách. Z materiálov prevláda drevo, plast, koženka a kov.

Retro dnes

Miestnosť, ktorú chcete zariadiť retro nábytkom jednotnej farby, doplňte výraznými doplnkami – lampami, kovovými svietnikmi, obrazmi alebo tapetami s veľkým vzorom. Naopak, tam, kde budete mať nábytok výrazných farieb alebo vzorov, použite na steny čisté, neutrálne farby. Sofistikovanejší spôsob, ako zachovať štýl, je výber jedného kúska nábytku, ktorý vytvorí silný akcent v prostredí minimalizmu. Ideálne vo forme doplnkov – kresla, stoličky alebo lustra. Jeden alebo viac takýchto kúskov vyčaruje v interiéri príjemnú atmosféru a dodá modernému bytu štýl.

Doplnky a kombinovanie

Nikde nestojí napísané, že zariadenie domácnosti musí byť v jednom štýle. Kombinácia retro nábytku s trendovými prvkami pôsobí veľmi vkusne, rovnako ako interiér zariadený moderným nábytkom môže byť oživený niekoľkými retro kúskami. Nakoľko sa dáte inšpirovať jednotlivými štýlmi, je len na vás. 

Jednoduché triky

■ zaveste na kovovú tyč viac rôznych tienidiel

■ prednú stranu skrinky oživte technikou tetovania

■ pre ľahšiu údržbu podlahy zaveste skrinky na stenu

■ farebne zlaďte tienidlo nočnej lampy so závesom alebo s tapetou

■ do modernej kuchyne si zaobstarajte retro spotrebič

Zdroj: casprezeny.pluska.sk

Zdroj: Ružena Škulecová
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
19.6. 2022 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy