23.1. 2020 6:00

Malá a úzka predsieň: Rozhodne s ňou spravte TOTO!

23.1. 6:00

Malá a úzka predsieň: Rozhodne s ňou spravte TOTO!

Foto: © by Martin Deja, getty images

Malá predsieň trápi nejedného majiteľa bytu a dokonca aj rodinného domu. Napriek tomu aj na dvoch či troch štvorcových metroch môžete vyčarovať predsieň, ktorá skutočne poslúži svojmu účelu.

Ak nemá váš byt vhodnú predsieň, ale namiesto nej v skutočnosti za vchodovými dverami objavíte len úzku vstupnú chodbu, z ktorej navyše vedie viacero dverí do ďalších miestností, budete musieť zariaďovanie tejto mini miestnosti premyslieť do posledného detailu a nezastavovať sa len pri nábytku. Toho sa totiž do úzkej a malej predsiene aj tak veľa nezmestí.

V úzkych priestoroch hľadajte
V úzkych priestoroch hľadajte "ploché riešenia" - v tomto prípade vertikálne.
Zdroj: Lina stling / Folio, getty images

Začnite farbou

Áno, tá bude v tomto prípade kľúčová. Zmierte sa s tým, že v predsieni nebudete môcť zaradiť sýte tmavé, ani výrazne krikľavé farby, či už na steny alebo na nábytok. Ide totiž o veľké plochy, ktoré by miestnosť ešte viac zmenšili. Naopak, voľbou farieb v neutrálnom a teplom spektre s tlmeným akcentom vizuálne miestnosť zväčšíte. Hľadajte medzi krémovými, jemnými modrými odtieňmi, lososovou, kávovou prípadne svetlou zelenou farbou, top voľbou budú odtiene bielej a obľúbenej béžovej.

V nadväznosti na voľbu farby premyslite aj osvetlenie miestnosti. Zvyčajne sa jedná o priestor bez priameho denného svetla, preto je umiestnenie a intenzita umelého osvetlenia kľúčová. Nezabúdajte, že táto miestnosť musí byť dobre osvetlená práve preto, aby ste miestnosť zväčšili, v pološere bude pôsobiť stiesnenejšie. Zvoliť však môžete dva varianty intenzity, pre bežné používanie intenzívne svetlo a pre večerný či nočný režim tlmené osvetlenie, ktoré vám umožní bezpečný prechod priestorom bez rušivého intenzívneho svetla.

V úzkom priestore musíte počítať s menším úložným priestorom.
V úzkom priestore musíte počítať s menším úložným priestorom.
Zdroj: John Keeble, getty images

Ďalšou dôležitou plochou je v predsieni podlaha. Farebne musí ladiť so stenami i veľkými prvkami v miestnosti. Vzhľadom na účel predsiene je vhodné zvoliť trvácny materiál, ktorý sa jednoducho čistí a udržiava. Voľbou istoty je dlažba, dobrú službu vám však môžu spraviť aj iné kvalitné materiály, nebojte sa preto siahnuť po kvalite, hoci bude aj drahšia.

Opäť sa vyhnite tmavým odtieňom a veľkým vzorom, naopak kompaktná a jednoliato pôsobiaca úprava podlahy dodá dojem nekonečnosti a voľnosti. Ak máte chuť na imitácie dreva, hľadajte svetlé a neutrálne odtiene. Pútavým prvkom na podlahe potom môže byť výraznejší kusový koberec alebo podložka. Pokračovanie na 2. strane.

Inšpirujte sa predsieňami v našej galérii.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
23.1. 2020 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44