18.3. 2020 0:00

Linoleum alebo PVC: Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

18.3. 0:00

Linoleum alebo PVC: Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Foto: Archív

Linoleum a PVC nám často splývajú do jednej predstavy plastovej podlahy. Pritom nejde o ten istý materiál, ale dva druhy kvalitnej podlahovej krytiny.

Ekologické linoleum

Prvý a najvýraznejší rozdiel medzi linoleom a PVC je ich zloženie. Linoleum je čisto prírodná a ekologická podlahovina, šetrná k životnému prostrediu. Napovedá to aj jej samotný názov, linum - ľan, oleum - olej. Vyrába sa z ľanového oleja, korku, zo živice, z vápenca, drevitej múčky a prírodných farebných pigmentov. Spodnú vrstvu tvorí textilná jutovina.

Vďaka týmto prvkom má linoleum vysokú životnosť, okolo 30 až 50 rokov. Na zachovanie dlhej životnosti však treba porézny povrch pravidelne voskovať alebo pastovať. Zabráni sa tak vysychaniu a strate lesku. Na bežnú údržbu postačí pretrieť ho suchou handričkou. Pri mokrom umývaní sa vyvarujte agresívnych čistiacich prostriedkov. Používajte iba vodu alebo prostriedok priamo určený na linoleum.

Čisto a teplo

Okrem pôžitku z typicky príjemnej mäkkej chôdze po linoleu má tento materiál ďalšie pozitívne vlastnosti. Keďže ide o čisto prírodný materiál, je výbornou voľbou pre alergikov. Povrch linolea je antistatický a odpudzuje mikroorganizmy. Linoleum je vhodné pri podlahovom vykurovaní, perfektne rozvádza teplo a odoláva vyšším teplotám. Vďaka svojmu zloženiu dobre izoluje zvuk a je odolný aj proti oderu. Pokojne teda môžete linoleum položiť aj do detskej izby či pracovne. Kancelárske stoličky na kolieskach mu neublížia.

S PVC podlahou vám nehrozia žiadne obmedzenia pri výbere farieb alebo vzorov.
S PVC podlahou vám nehrozia žiadne obmedzenia pri výbere farieb alebo vzorov.
Zdroj: Archív

V kúpeľni nie

Ak vám máme odporučiť miestnosti, kam je vhodné linoleum použiť, rozhodne to nebude kúpeľňa či iné miesto s koncentráciou vlhkosti. Hoci povrch podlahy neprepúšťa vodu, spodná vrstva z jutoviny je na vlhko veľmi citlivá a linoleum môže časom napučať. Obmedzením pri tomto type podlahovej krytiny je aj množstvo vzorov. Farieb, odleskov a kombinácií je síce dostatok, ale napríklad imitácia dreva nie je príliš verná.

Zdroj: iveta madigárová / pekné bývanie
18.3. 2020 0:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44