13.11. 2020 12:00

Kúrenie vs. vetranie počas zimy: TOMUTO sa radšej vyhnite!

13.11. 12:00

Kúrenie vs. vetranie počas zimy: TOMUTO sa radšej vyhnite!

Foto: pxhere.com

Zdalo by sa, že na vetraní a kúrení nie je čo pokaziť. Vyvetráme, ak je teplo či ťažký vzduch v miestnosti a ak je chladno, pridáme na teplote. Lenže ak chcete mať doma teplo, zdravo a nevyhadzovať peniaze zbytočne von oknom, treba na to ísť trochu inak.

Nevetrajte oknami nad radiátorom

Týka sa to hlavne obyvateľov v panelákoch, kde sú okná v mnohých izbách práve nad radiátorom. Táto kombinácia je možno praktická esteticky, ale funkčne rozhodne nie je ideálnou. Studený vzduch, ktorý prúdi rovno na termostatickú hlavicu radiátora, mu totiž okamžite vydá signál na silnejšie kúrenie. To však nie je potrebné a navyše teplota len viac uniká oknom. Ak je to čo i len trochu možné, vetrajte oknami, ktoré nie sú nad radiátorom, alebo pri vetraní radiátor vypnite.

Nevetrajte opatrne

Vetranie je nutné aj v zime. Dokonca  aj v mrazivých teplotách. Avšak mnoho ľudí robí chybu, že vetrá príliš opatrne. Otvorenie vetračky po celej noci spánku určite nestačí. Počas dňa  a noci človek totiž vyprodukuje približne 1,1 kilogramu vodnej pary. K tomu si pripočítajte umývanie, sprchovanie, varenie. A vodná para bez vetrania neodíde. Slabé a málo intenzívne vetranie zvyšuje počas zimy vlhkosť a v interiéri môžu vznikať plesne. Vetrajte intenzívne, otvorením celého okna. Krátkodobo možno vetrať aj prievanom. Takto vetrajte 2 – 3-krát denne.

autor:  Marcos
13.11. 2020 12:00
Diskusia  ()
Diskusia
44