10.10. 2020 6:00

Kultový dizajnér z Fínska: Poznáte jeho hravé kusy nábytku?

10.10. 6:00

Kultový dizajnér z Fínska: Poznáte jeho hravé kusy nábytku?

Foto: www.eeroaarniodesign.com, Magis, Konsepti

Fínsky interiérový dizajnér svojimi inovatívnymi návrhmi pobláznil celý svet. Jeho nábytok je nielen praktický, ale má aj všestranné využitie. Napríklad na kresle môžete sedieť, plávať, a ak chcete, aj sa šmýkať dolu brehom. Nech sa páči - Eero Aarnio.

 

Narodil sa v roku 1932 v Helsinkách, kde ako 25-ročný ukončil štúdium na Institute of Industrial Arts. Pracoval nielen ako dizajnér, ale aj ako fotograf. Rád experimentoval s plastom. Keď mu v byte chýbala veľká stolička, rozhodol sa, že si ju sám vytvorí. Vyrobil prototyp podobný vajcu, očalúnil ho a dovnútra nainštaloval telefón. Kreslo si všimli manažéri z firmy Asko a začali ho vyrábať komerčne. Pre Aarnia to znamenalo začiatok úspešnej kariéry.

Eero Aarnio
Eero Aarnio
Zdroj: www.eeroaarniodesign.com, Magis, Konsepti

V začiatkoch svojej tvorby používal Eero Aarnio prírodný materiál ako všetci severskí dizajnéri, no neskôr mu učaroval plast. Napriek tomu sa nehlásil k etike „na jedno použitie“, ale snažil sa navrhovať trvácnejšie a kvalitné dizajnové kúsky.

Trochu súkromia

Legendárne kreslo Ball Chair, ktoré odštartovalo jeho kariéru, navrhol v roku 1965. Sedadlo v tvare gule s veľkým otvorom vpredu vystužil skleným vláknom a umiestnil ho na úzky podstavec so širokou spodnou časťou. Vytvoril tak akýsi útulný súkromný priestor, kde sa človek môže uchýliť pred vonkajším svetom. Keď sa toto kreslo objavilo na veľtrhu v Kolíne nad Rýnom, okamžite vyvolalo senzáciu.

Kreslo Ball Chair vytvára útulný priestor.
Kreslo Ball Chair vytvára útulný priestor.
Zdroj: www.eeroaarniodesign.com, Magis, Konsepti
autor:  Daniela Mýtna
10.10. 2020 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44