25.10. 2020 9:00

Krása obyčajnosti: Rodinný dom s rafinovanými oknami je skvelým nápadom

25.10. 9:00

Krása obyčajnosti: Rodinný dom s rafinovanými oknami je skvelým nápadom

Foto: Amy A. Alper

Rodinný dom sa síce nachádza na pokojnej ulici s primeranou premávkou, no majitelia aj tak potrebovali vyriešiť problém, ktorý má mnoho prízemných domov. Ako mať súkromie a zároveň dosť svetla?

Ak totiž rodinný dom nemá dostatočne širokú predzáhradku, logicky vzniká problém - buď okoloidúci vidia domácim takmer do taniera, alebo sa majitelia chránia hustými záclonami, roletami, na večer závesmi. Tým sa však pripravia o časť denného svetla.

Iným extrémom sú rodinné domy, ktoré z ulice pripomínajú vojenskú pevnosť. Namiesto pekných veľkých okien sa do ulice pozerajú úzke alebo takmer žiadne okienka, pripomínajúce skôr strielne. Nejedna moderná vila tak od ulice pôsobí neprístupne, takmer nepriateľsky, ako človek, ktorý sa vám obracia chrbtom.

Nevšedné riešenie navyše nevyzerá zle.
Nevšedné riešenie navyše nevyzerá zle.
Zdroj: Amy A. Alper


Potrebu súkromia v tomto prípade architektka Amy Alper vyriešila dvoma zásadnými rozhodnutiami: stavbu posunula viac zo zadnej časti pozemku, čím vpredu vzniklo miesto na parkovanie áut a menšie ihrisko pre deti. Toto riešenie však nie je vždy možné. Oveľa zaujímavejší je preto druhý prístup: veľké okná nepresunúť na inú stenu, ale jednoducho ich zdvihnúť vyššie.

Motív okien nad hlavou sa opakuje v celom dome. V spálni tak domáci získali súkromie, miesto na úložné priestory (alebo v prípade milovníkov umenia dostatok stien na zavesenie zbierky obrazov). Aj v kúpeľni tak majú jednak veľa prirodzeného svetla, čo poteší vzhľadom na stúpajúce ceny energií.

Aby majitelia domu získali súkromie, na dome sú veľké okná zdvihnuté vyššie.
Aby majitelia domu získali súkromie, na dome sú veľké okná zdvihnuté vyššie.
Zdroj: Amy A. Alper

Zvýšené okná v obývačke a jedálni dodali miestnostiam optimizmus a sviežosť. Keďže dom má prečnievajúcu sedlovú strechu, okná sú sčasti chránené pred dažďom, čiže otázka, ako ich umyť, nie je zasa taká stresujúca. Pozrite sa do galérie na viac záberov z tohto milého rodinného domu. Spojenie terasy a obývačky širokou terasou je hodné nielen pozornosti, ale aj inšpirácie.

Zdroj: nonka zdroj foto: amy a. alper
25.10. 2020 9:00
Diskusia  ()
Diskusia
44