2.2. 2020 21:00

Konečne vieme, ktorá strecha je lepšia: Plochá alebo šikmá?

2.2. 21:00

Konečne vieme, ktorá strecha je lepšia: Plochá alebo šikmá?

Pri stavbe domu sa rozhoduje o rôznych veciach a patrí medzi ne aj táto dilema. Nejde totiž len o vzhľad - ktorá strecha je pre váš dom vhodná - plochá alebo šikmá?

Staviate dom a neviete sa rozhodnúť, akú strechu použiť? Výhody a nevýhody majú obidva typy striech - plochá i šikmá. A nejde len o estetiku. V prvom rade musí byť strecha kvalitná, aby dom chránila pred nepriazňou počasia.

Plochá pre moderné stavby

Plochá strecha najlepšie pristane modernej architektúre domu. Veľmi dôležité je citlivé zakomponovanie do už existujúcej zástavby. Jej výhodou je jednoduchšia realizácia a nižšie náklady. Strecha väčšinou nemá žiadny, resp. len minimálny spád (do 10°) a nepotrebuje špeciálnu konštrukciu.

Tvoria ju stropné alebo strešné prvky - železobetónový strop, nosníky s výplňou, oceľové profilované dosky na nosníkoch, prípadne drevené prvky. Plochou strechou môžete zastrešiť dom s akýmkoľvek pôdorysom.

Konečne vieme, ktorá strecha je lepšia: Plochá alebo šikmá?
Zdroj: unsplash.com

 

Kvalita je dôležitá

Plochá strecha môže byť riešená ako jedno, dvoj- i viacplášťová. Potrebuje kvalitnú hydroizoláciu, krytina musí byť súvislá, bez škár, aby do domu nezatekalo. Na streche nesmie dlhodobo stáť voda, ktorá by krytinu mohla poškodiť, preto ju treba zo strechy odviesť. Slúžia na to najčastejšie vnútorné vpuste alebo žľaby.

Krytina musí byť odolná voči vode, na čo slúžia asfaltové pásy, PVC a termoplastické fólie, pásy zo sklenených vlákien, asfaltové nátery alebo suspenzie. Tepelnoizolačnú vrstvu môže tvoriť minerálna vlna alebo polystyrén. Pokračovanie na 2. strane.

Ktorá sa vám páči viac? Pozrite si v galérii.

Zdroj: radomír
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
2.2. 2020 21:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44