2.12. 2022 15:00

Koľko energie spotrebuje chladnička, TV či práčka? TAKTO s nimi ušetríte

2.12. 2022 15:00

Koľko energie spotrebuje chladnička, TV či práčka? TAKTO s nimi ušetríte

Foto: Shutterstock

Domáce spotrebiče sú každodennou súčasťou nášho fungovania, no v čase krízy nám doslova žerú peniaze. Týždenník Nový čas pre ženy radí, na čo sa v prípade šetrenia zamerať.

Aj keď nás upokojujú, že zdražovanie elektriny sa nás až tak nedotkne, my ľudia máme zvláštnu schopnosť vidieť katastrofické scenáre. A tak sa v kútiku duše pripravujeme na najhoršie, že zaplatíme oveľa viac za elektrinu i plyn. Aj keby tu nebola energetická kríza, bolo by namieste naučiť sa šetriť. Máme pre vás pár tipov a trikov, ako to v domácnosti urobiť v rámci elektrospotrebičov.

KUCHYŇA

Možno si poviete, že čo už sa dá vymyslieť pri chladničke okrem toho, že si kúpite novú, ktorá bude mať lepšiu energetickú triedu. Nuž, dá sa. Už aj to, že ju postavíte na správne miesto, urobí veľa. Nemala by totiž stáť v blízkosti rúry, sporáka ani radiátora. Platí totiž, že čím je teplota v okolí chladničky vyššia, tým viac energie spotrebuje, aby vnútri udržala žiaduci chlad. Nezabudnite pravidelne odstraňovať námrazu, ak nemáte chladničku a mrazničku, ktoré to zvládajú automaticky. Ak je totiž výparník pokrytý námrazou, tá ho tepelne izoluje a tak znižuje chladiaci výkon. Potom kompresor musí pracovať dlhšie a spotrebuje tak viac elektriny.

Mnohé domácnosti disponujú aj umývačkou riadu. Dnes už majú umývačky ekologické programy, ktoré sú síce časovo náročnejšie, no šetrnejšie k spo­trebe elektriny a vody. Aby šla ako hodinky a nezvyšovala nároky na spotrebu energií, pravidelne ju odvápňujte. Rovnako ako kanvicu či kávovar. Zavápnené spotrebiče totiž majú jednak kratšiu životnosť a jednak žerú viac energie.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
2.12. 2022 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok