27.2. 2020 21:00

Jeho stavby majú nálepku hnusného gýča, ale aj nadčasovosti: Čo hovoríte vy?

27.2. 21:00

Jeho stavby majú nálepku hnusného gýča, ale aj nadčasovosti: Čo hovoríte vy?

Frank Gehry je označovaný za najuletenejšieho dizajnéra. Tancujúci dom v Prahe je iba zlomok toho, čo dokáže. Poďte sa pozrieť na ďalšie jeho bláznovstvá!

Jeho povesť začína tam, kde končí bežná konvencia. Vychutnajte si s nami jeho diela, ktoré dokázali získať Pritzkerovu cenu za architektúru a množstvo ďalších ocenení. Jeho videnie sveta dalo stavbám punc inovácie a umeleckého diela, nielen bežnej budovy.

Pán architekt

Frank O. Gehry na budúci rok slávi deväťdesiatku a tento americký umelec svoje domy staval po celom svete. A vlastne možno povedať, že čo stavba, to umelecké dielo, ktoré oceňujú domáci aj turisti. Je autorom aj slávneho Tancujúceho domu v Prahe. Okrem Ameriky zanechal svoje skvosty aj v Španielsku, Francúzku či v Nemecku. Je na čase pozrieť sa na jeho diela bližšie.

Neuer Zollhof

Jeho tojkombinácia kancelárskych budov doslova zmenila tvár Düsseldorfu. Bol jeden z prvých, ktorý začal vytvárať v tomto nemeckom meste kreatívne stavby a začal tak vlnu ďalších projektov, ktoré sa v okolí ujali. Bol však prvý, a na to sa nezabúda.

Jeho stavby majú nálepku hnusného gýča, ale aj nadčasovosti: Čo hovoríte vy?

 

Chiat

Stavba v tvare ďalekohľadu predstavuje vchod do garáží. Kedysi budova postavená pre reklamnú agentúru dnes hostí zamestnancov spoločnosti Google v pripojenom komplexe, ktorý evokuje torzo lode.

Olympijský rybí pavilón

Monumentálna zlatá oceľová ryba bola predstavená ako súčasť olympiády v Španielsku v roku 1992. Nie je jedinečná len vzhľadom, ale ja tým, že Gehry predstavoval prelomového architekta, ktorý začal realizovať svoje sny o trojdimenzionálnom priestore v počítačovom softvéri.

Zdroj: marcos
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
27.2. 2020 21:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44