29.6. 2020 21:00

Farebné stropy porazia fádnosť: Pozrite, ako dobre vyzerajú

29.6. 21:00

Farebné stropy porazia fádnosť: Pozrite, ako dobre vyzerajú

Foto: archív NMH

Biely strop je stávkou na istotu - biela je neutrálna a pristane ku všetkému. Interiérový dizajn však dnes ponúka odvážnejšie kombinácie, preto sa nemusíte striktne držať dogmy bieleho stropu. Porazte fádnosť a vytvorte si originálny interiér.

Prečo farebný?

Farba na strope ovplyvňuje vnímanie priestoru a podľa interiérových dizajnérov vôbec nemusí byť výlučne biely. Strop dokážu zväčšiť aj iné odtiene, dokonca sa nemusíte báť ani sýtych farieb. Stačí, ak ich doplníte o vhodne zvolené osvetlenie alebo skombinujete s harmonizujúcou farbou na stenách.

Optické ilúzie

Vhodne zvolený odtieň dokáže strop opticky znížiť aj zvýšiť. Výraznou farbou môžete „vyrovnať" rozdiely medzi stropmi v otvorenom priestore. Príliš vysoký strop natrite farbou z teplého farebného spektra, napríklad žltou, oranžovou alebo červenou. Vizuálne ho stiahne nadol a v miestnosti získate intímnejšiu atmosféru. Studené farby, ako sú modrá, zelená či hnedá pomôžu vzbudiť ilúziu, že nízky strop je vyššie. Veľmi dobrý výsledok dosiahnete, ak rovnakou farbou ako strop natriete aj užšiu stenu miestnosti.

Farebné stropy sú netradičným, no efektným prvkom.
Farebné stropy sú netradičným, no efektným prvkom.
Zdroj: archív NMH

Farebný strop a steny biele?

Opačné garde, keď strop je farebný a steny sú biele alebo neutrálne, pôsobí v interiéri originálne. Vždy dodržte pravidlo jednej plochy. Dizajnéri neodporúčajú opakovať farebný odtieň zo stropu na zariadení alebo doplnkoch, aby to nepôsobilo ťažkopádne. Dôležitá je i sýtosť odtieňa. Ak máte obavy z farebného stropu, použite pastelové odtiene. Tie nevytvoria ostrý kontrast a lepšie „komunikujú" s ostatným zariadením.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
29.6. 2020 21:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44