25.3. 2019 20:00

Ekologické bývanie v montovanom dome – fakt alebo fikcia?

25.3. 2019 20:00

Ekologické bývanie v montovanom dome – fakt alebo fikcia?

Dá sa postaviť dom, neminúť majland a zároveň byť šetrný k životnému prostrediu?

Ekologické bývanie v montovanom dome – fakt alebo fikcia?
Zdroj: gohobby.cz


Ekológia zažíva v poslednom období obrovský boom. Skloňovanie tohto pojmu môžete započuť prakticky kdekoľvek a kedykoľvek - v kuchynke v práci, počas čakania na električku alebo pri počúvaní rádia. A vôbec to nie je zlé! Žiť v súlade s prírodou by mal byť životný štýl každého jedného z nás. Človek vie totiž devastovať veľa vecí, no zákony prírody sa nedajú oklamať ani obísť a všetko sa nám pomaličky pekne vráti. Aj s úrokmi.

Pozrite si aj: Ekologický dom pre širokú 24-člennú rodinu - toto bývanie je ako sen!

Chcem ekologický dom. Dá sa to?
Áno, pretaviť ekológiu môžete aj do oblasti bývania. Domov je miesto, ktoré skoro všetci z nás považujeme za svoje útočisko. Je to záchranná sieť, kde trávime väčšinu svojho života (alebo by sme aspoň chceli) a tešíme sa doň, pretože nás tam čaká rodina. Spíme tam. Vyrastajú tam naše deti. Je teda absolútne pochopiteľné, že máme snahu o vytvorenie čo najkrajšieho, najútulnejšieho a najzdravšieho príbytku.

Ekologické bývanie v montovanom dome – fakt alebo fikcia?
Zdroj: style.hnonline.sk


A zároveň sa snažíme skĺbiť naše predstavy. Dom či byt by nemal byť príliš drahý, mal by spĺňať naše estetické predstavy a sny z detstva, ale mal by byť aj zdravý. Ako to? Práve čistota prostredia, v ktorom sa nachádzame, výrazne ovplyvňuje naše zdravie a výskyt alergií. Ak práve rozmýšľate, že si postavíte dom - skúste sa preto zamyslieť nad tým ekologickým. Možností máte mnoho a my vám dnes povieme niečo o montovaných domoch.

Prečítajte si: Pozor na formaldehyd v domácnosti - je nábytok z OSB dosiek ekologický?

Montované domy - najobľúbenejšie a najtrendy stavby
Pýtate sa, prečo sú montované domy najobľúbenejšie? Je to najmä pre ich nízkoenergetickosť, jednoduchú a rýchlu realizáciu, ale aj cenu. Tieto domy na kľúč totiž dokážu majstri postaviť už za 4 mesiace! Nie ste obmedzovaný ani počasím, naozaj je jeho výstavba možná počas celého roka. Panely, ktoré sú potrebné, sa vyrábajú vo výrobnej hale, takže či prší, alebo sneží, nemá na ich výrobu nijaký vplyv. Samotná výstavba domu na kľúč potom prebieha suchým procesom, jednoduchým zmontovnaím. A v neposlednom rade sú montované domy ekologické a ušetria vám aj nejaké to euro, pretože vďaka tepelnému odporu steny dosiahnete nízkoenergetický a tiež energeticky pasívny štandard.

Ekologické bývanie v montovanom dome – fakt alebo fikcia?
Zdroj: Lias Vintířov


Nie je klasický dom predsa len lepší?

Protiotázka znie - lepší v čom? Ak si zvolíte montovaný dom zo sendvičových drevených panelov, nebude možné takúto stavbu ani zvonku ani zvnútra rozoznať od tej murovanej. Výstavba klasického domu je časovo náročná, nakoľko nemôžete obísť technologické prestávky, počas ktorých musí stavba poriadne preschnúť a podobne. O tom, že je výstavba klasického domu v porovnaní s montovaným domom finančne oveľa viac zaťažujúca, sa nemusíme ani baviť.

Nevynechajte: Senzačný eko-dom filmovej legendy - tá sa rozhodne nedrží pri zemi!

Skontrolujte si, či je váš dom EKO
Montované domy sú ekologické aj pre materiál, z ktorého sú vyrábané. Sú trvalo udržateľné a prírodné, preto nedávajú zabrať našej prírode. Aj medzi týmito domami však vznikla konkurencia a vy musíte byť pri výbere obozretní, pretože nie všetky montované domy sú aj ekologické.

Zaujímajte sa preto, čo tvorí celý základ domu, teda jeho konštrukciu. V prípade ekologického montovaného domu by to malo byť drevo. Niektoré firmy však konštrukciu vyrábajú z tehál alebo z panelov a v takomto prípade sa stále rozprávame o montovanom dome, nie však o ekologickom variante bývania.

Ekologické bývanie v montovanom dome – fakt alebo fikcia?
Zdroj: gohobby.cz


Dokážem si ho vyrobiť sám?

Odhliadnuc od vašej šikovnosti, sú ekologické varianty, ktoré by ste si dokázali postaviť aj samy, napríklad hlinený alebo drevený dom. Náš spomínaný typ domu je potrebné celý objednať, preto sebarealizácia v komplexnej miere nie je úplne možná. Profíci vám najskôr vyhotovia základnú dosku a podľa plánu narežú materiál, ktorý postupne zmontujú do konštrukcie. Vy ako objednávateľ plníte funkciu len akéhosi kontrolóra, ktorý sa nijako fyzicky na týchto úkonoch nemusí podieľať - čo niekomu vyhovuje, ale pre domácich kutilov to môže byť i nevýhoda.

Inšpirujte sa: Stodola, do ktorej sa dá zamilovať! Vedeli by ste si predstaviť také bývanie?

Je montovaný dom kompromisom?
Konštrukcia montovaného domu udržuje prijateľnú klímu, zdravý a čistý vzduch a vytvára zdravé prostredie v dome. Ak by ste si pri jeho výrobe aj náhodou nezvolili ten najekologickejší materiál, aj tak zaraďujeme tieto typy medzi ekologické stavby, pretože SA STAVAJÚ BEZ POUŽITIA CHEMICKÝCH SPOJOV. Je to veľmi rýchle, nakoľko nemusíte čakať, kým vám niečo vyschne, ale je to jednoznačné veľké plus aj pre naše životné prostredie. Ak by sme teda spriemerovali všetky materiály, ktoré je možné využiť pri stavbe montovaných domov, z pohľadu ekológie patrí tento typ medzi dosť slušný kompromis medzi klasickým domom a ultra ekologickými možnosťami ako hlinený, slamený či drevený dom.

Ekologické bývanie v montovanom dome – fakt alebo fikcia?
Zdroj: flexilife.cz


EKOlogický aj EKOnomický

Ak nechcete spustiť zo svojich nárokov a túžite žiť vo vlastnom dome, zároveň však nechcete zaťažiť životné prostredie a ani svoj bankový účet na dlhé roky, práve montovaný dom je výbornou voľbou. Získate tak oveľa viac - časovú aj finančnú úsporu a príjemný pocit, že ste prispeli svojou troškou aj k zdraviu svojej rodiny a k prosperite životného prostredia

Pozrite si v galérii, ako sa stavia montovaný dom!

Zdroj: zuzana vrecková
25.3. 2019 20:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44