Je váš mobil ekologický? Možno vám príde táto otázka zvláštna. Pravdou však je, že len málokto sa pri kúpe tohto zariadenia zamýšľa nad ekológiou, aj keď je roky známe, že elektronika je veľkým znečisťovateľom životného prostredia, a to ako vo fáze výroby, tak aj pri nesprávnej likvidácii.
Eko mobil – čo to vlastne je?
Pozrime sa najprv na životnosť zariadenia, ktoré sotva pustíme z ruky. Väčšina dnes používaných telefónov patrí do kategórie smart mobilov a ich priemerná životnosť je odhadovaná na štyri a trištvrte roka. Zaujímavý je však fakt, že mnoho ľudí siahne po novom telefóne už po roku a pol. Zbytočne je tak nutné vyprodukovať úplne nové zariadenie, zatiaľ čo to staré leží odložené, v horšom prípade je vyhodené do bežného odpadu.
Prečo je to škoda? Tieto zariadenia obsahujú mnoho vzácnych kovov, ktorých produkcia prebieha najčastejšie v afrických i ďalších krajinách tretieho sveta za neetických a neekologických podmienok. Zvyčajne sa označujú ako tzv. krvavé minerály, napríklad tantal. Navyše každý mobil obsahuje mnoho materiálu, ktorý je možné znova použiť – samozrejme, iba za predpokladu, že sa dostane na správny zberný dvor. Povedomie o tom, aké nebezpečenstvo pre naše okolie predstavuje nesprávne zlikvidovaný elektro odpad, je však stále nízke.
Tušili ste, že v jednej tone mobilov, čo je zhruba okolo 13 tisíc kusov, je viac zlata než v tone zlatonosnej horniny? Dokonca až desaťnásobne viac, preto je správne nakladanie s elektroodpadom dôležité. Aj keď v jedinom zariadení sa hmotnosť zlata pohybuje v miligramoch, nie je to len vzácne zlato ale aj cín, či tantal.