22.3. 2020 12:00

Dizajnér pre "obyčajných" ľudí: Poznáte originálne nápady Philippa Starcka?

22.3. 12:00

Dizajnér pre "obyčajných" ľudí: Poznáte originálne nápady Philippa Starcka?

Foto: Alessi, starck.com

Takmer každý z nás sa v živote určite stretol s niektorým z výrobkov Philippa Starcka. Na rozdiel od dizajnérov, ktorí sa zameriavali na luxusné série, on sa snažil o to, aby jeho kúsky mohli mať doma aj obyčajní smrteľníci.

Svojím dielom sa snažil zmeniť mienku, že dobrý dizajn je iba pre bohatých. Robil pravý opak – svoje dobré nápady chcel dať miliónom ľudí. To, čo káže, aj praktizuje, preto ho niektorí ľudia považujú za šarlatána, iní za špičkového dizajnéra. K verejnému pobúreniu rád prispieva aj bohémskymi vyhláseniami typu: „Navrhol som to s ,opicou‘ za 30 sekúnd.“

Nechýba im vtip

Najradšej pracuje s umelými hmotami, ktoré sa ľahko tvarujú. Hoci sa tvary výrobkov snaží maximálne zjednodušiť, všetky sú veľmi príťažlivé a nechýba im vtip. Jeden príklad za všetky – mucholapka, na ktorej sú dierky usporiadané tak, že vytvárajú obrys ľudskej tváre pripravenej zbaviť sa nepríjemných múch.

Filmová hviezda

Jeho komerčne najúspešnejší produkt je chrómový odšťavovač citrusov na pavúčích nôžkach, ktorý vyzerá ako vesmírna raketa alebo prapodivný hmyz. Hneď ako sa objavil na trhu, svojím zvláštnym tvarom vyvolal obrovský záujem verejnosti a médií. Ako rekvizitu si ho často vyberali aj mnohí známi fotografi a reklamné agentúry.

Dizajn podľa Philippa Starcka
Dizajn podľa Philippa Starcka
Zdroj: Alessi, starck.com

Sadnite si, prosím...

Masters Chair je originálna a mimoriadne pohodlná stolička so zaujímavou zadnou časťou vytvorenou zakrivenými líniami troch operadiel. Stolička Broom sa vyrába z odpadu, ktorý by sa za normálnych okolností zmietol do koša metlou, od čoho je odvodený aj názov – metla. Zaujímavý je aj jeho výrobok Bubu pripomínajúci obrátený zub, ktorý sa dá otvoriť a použiť ako kôš na bielizeň, váza, stolík či taburet.

Od mincí po elektrárne

Starck si získal obdiv a rešpekt nielen svojimi nábytkovými solitérmi a úžitkovými predmetmi, ale zaujímal sa o všetko – od hračiek, hodiniek cez domáce spotrebiče, stojany na časopisy, lampy či vázy až po veterné elektrárne. Dokonca navrhol olympijskú pochodeň a francúzsku dvojeurovú mincu. Väčšina jeho produktov je multifunkčná ako napríklad sitko Max le Chinois, ktoré má aj plastovú vložku, takže sa môže použiť ako váza.

Philippe Starck: Narodil sa 18. 1. 1949 do bohatej rodiny v Paríži. Otec bol letecký inžinier, a hoci Philippovi škola príliš nevoňala a namiesto učenia trávil čas kreslením, túžil projektovať vesmírne rakety. Bol introvert a rád opravoval rôzne technické zariadenia, čo sa mu neskôr zišlo pri realizácii návrhov. Vyštudoval architektúru a dizajn. V roku 1965 si založil vlastné štúdio. V roku 1982 dostal prestížnu objednávku od francúzskeho prezidenta F. Mitterranda na zariadenie jeho súkromného bytu. Napriek svojmu veku oddychuje zriedka. Miluje rýchlu jazdu na motorke a neúnavne pracuje. Pôsobí vo vesmírnej spoločnosti Virgin Galactic, ktorá plánuje lety do vesmíru, a tak je celkom pravdepodobné, že si splní detský sen – navrhnúť vesmírnu loď.

autor:  Daniela Mýtna
22.3. 2020 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44