4.6. 2020 6:00

Dávate svojim miláčikom cukor? TOTO zvieratko ho môže maškrtiť bezpečne

4.6. 6:00

Dávate svojim miláčikom cukor? TOTO zvieratko ho môže maškrtiť bezpečne

Foto: unsplash.com

Sedí váš psí miláčik počas rodinného obeda pod stolom? Alebo si zabral miesto pred chladničkou? Miluje „výlety“ do pivnice, kde sušíte klobásy? Ktoré maškrty by ste zvieratám rozhodne nemali dávať?

Je jasné, že svojich domácich miláčikov z celého srdca milujete. Sú roztomilí a rozhodne dokážu byť aj veľmi presvedčiví. Možno sa to nezdá, ale ľudské jedlo si dokážu veľmi rýchlo obľúbiť a najviac im budú zrejme chutiť nezdravé drobnosti. Ak sa vám už stalo, že ste potajomky dali psíkovi vylízať tanier po zákuskoch alebo si sám ukradol niečo sladké, majte sa na pozore! Nielen psíci ale aj mnohí ďalší domáci miláčikovia by cukor jesť nemali. Na druhú stranu, sú aj zvieratá, ktorým cukor za odmenu ponúknuť môžeme.

Máte doma zdravé maškrty alebo vás vaša
Máte doma zdravé maškrty alebo vás vaša "nemá tvár" vždy prehovorí na niečo riadne nezdravé?
Zdroj: unsplash.com

Základné pravidlo

Zvieratá, ktoré chováme doma ako našich domácich miláčikov, neraz trpia rôznymi zdravotnými problémami, dokonca sa často stáva, že je ich diagnóza rovnaká ako u majiteľa. Jednoducho, ide o životný štýl a kvalitnú stravu. Ak teda chcete, aby sa vaše zvieratko dožilo slušného veku bez zdravotných komplikácií (a výdavkov u veterinára), mali by ste jeho stravu prísne sledovať a voliť len zdravé odmeny. V jednoduchosti povedané, domáce zvieratá nie sú stavané na to, aby konzumovali bežnú ľudskú stravu, škodí im.

Náš tip: V ideálnom prípade budete mať na tanieri iba samé zdravé veci, a tak sa so svojim psíkom (či iným zvieratkom) budete môcť podeliť o ovocie či kúsok surovej zeleniny.

Maškrty len so správnym označením

Chutnú odmenu voľte tak, aby bola zdravá. Radšej si priplaťte, aby ste mali istotu, že ste kúpili dobrotu od renomovanej značky a v špecializovanej predajni. Maškrta môže predstavovať doplnok stravy alebo pomáhať pri čistení chrupu.

Už od mala zvykajte svoje zvieratko na iné spôsoby odmeny. Alebo spolu maškrťte zdravé veci, napríklad surovú zeleninu a ovocie.
Už od mala zvykajte svoje zvieratko na iné spôsoby odmeny. Alebo spolu maškrťte zdravé veci, napríklad surovú zeleninu a ovocie.
Zdroj: unsplash.com

Čo zvieratkám nedávať?

Hlavne sladkosti. Psík na rozdiel od mačky cíti sladkú chuť a môže si ju skutočne veľmi obľúbiť. Jeho trávenie zvládne, ak ho občas odmeníte piškótou, rozhodne mu však neponúkajte nič s čokoládou. Tá obsahuje látku zvanú metylxantín, ktorá môže psíka otráviť.

Svoju mačku na sladké potraviny neučte, je to chuť, ktorú nepozná, nadbytočné kalórie zo sladkého jedla jej však spôsobia zbytočne obezitu. Rovnako sladké jedlá nepatria do jedálnička hlodavcov, ako sú škrečky, ale ponúkať ich netreba ani zajačikom či fretkám. Sladké chute poznajú z konzumácie ovocia a zeleniny, ľudské maškrty im však nikdy nedávajte.

Ktoré zviera teda môže konzumovať cukor? Iste ho poznáte, aj keď sa nechová priamo v domácnosti. Ak chcete niekoho odmeniť sladkou maškrtou, tak jedine koňa. Sladkú chuť kone milujú, cukrom by sa však mali kŕmiť len s vedomím a súhlasom chovateľa.

autor:  Andrea
4.6. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44