15.4. 2020 18:00

Čo potrebuje kuchyňa 21. storočia? Tipy expertov vás prekvapia

15.4. 18:00

Čo potrebuje kuchyňa 21. storočia? Tipy expertov vás prekvapia

Foto: onurdongel, getty images

Kuchyňa plní už stovky rokov rovnaké funkcie. Ani 21. storočie jej neukrojilo z významu. Aj v dobe reštaurácií, donášok jedla a gastronomického boomu ostáva kuchyňa stále symbolom chutného domáceho stravovania. Napriek tomu sa zmenila a vyrástla esteticky aj funkčne. Prispôsobte ju modernej dobe.

Máte ostrovček? Spojte technológie

Kuchynský ostrovček je veľmi moderný aj praktický spoločník. Ako ho však navrhnúť? „Ak máte kuchynský ostrovček s varnou doskou, je dobré naň zabudovať aj umývadlo. Vďaka tomu nebudete musieť chodiť cez hlavnú kuchyňu s vodou, vriacou panvicou a pri varení vám to šetrí mnoho času, “ radí dizajnérka Julia Kendall. Platí to aj vtedy, ak máte na ostrovčeku pracovný priestor. Netreba dodávať, že takýmto riešením sa vyhnete aj neustálym lepkavým kvapkám na dlažbe.

Správne rozmery zamedzia hádkam

Nájsť správne rozvrhnutie kuchyne je kľúčové pre dobrý pocit pre varení, aj preto aby vám išla práca od ruky. Cesta naprieč kuchyňou by mala byť široká aspoň 1 meter a vo varných zónach je potrebné dodržať šírku aspoň 1,25 metra. Uľahčí vám to nielen pohyb, ale zabráni aj množstvu hádok, ktoré môžu vznikať pri stretoch a pretláčaní, ak sa náhodou v priestore ocitnete viacerí. Čomu sa prakticky nedá vyhnúť, ak nebývate v single domácnosti.

Umývadlo na ostrovčeku je praktické.
Umývadlo na ostrovčeku je praktické.
Zdroj: Mls.com

Vyberte si nadčasové experimenty

Pre kuchyňu je kľúčový výber nielen farby samotnej kuchynskej linky, ale aj jej štruktúry a doplnkov. Julia Kendall tvrdí: „Kuchynská linka zaberá značnú časť plochy a tak jej farebnosť a textúra vplývajú na celý priestor.“ Preto radí postupovať radšej opatrnejšie, ako extravagantne. Napriek tomu máte chuť pribrať do kuchyne trochu dynamiky, pestrosti a farebnosti podľa súčasnej módy? Urobte to izolovane. Doprajte si extravagantný ostrovček, barový pult, jedálenský stôl. Veci, ktoré ľahko vymeníte, či premaľujete, ak sa zmenia módne trendy. No kuchyňa v tradičných neutrálnych farbách ostane nadčasovou. Drobné pravidelné zmeny jej úritom dajú moderný šmrnc aj pri zachovaní nadčasovosti.

Otvorte si zdravšiu  kuchyňu

Otvorené poličky v kuchyni patria k skvelej možnosti, ako si ju inovovať a spraviť ešte praktickejšou. Ide to jednoducho. Napríklad obrazy na stenne môžete nahradiť drevenými otvorenými poličkami. Na nich môžete pestovať, kvety, bylinky, alebo klíčky. Kuchyňa získa moderný vzhľad, prispôsobí sa trendom v zdravom stravovaní a ešte bude aj krásnou. Môžete voliť poličky z dreveného masívu. Pri nich netreba riešiť, či sa vám do kuchyne hodia. Pretože drevo zapasuje kdekoľvek a všade vyzerá skvele.

autor:  Marcos
15.4. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44