6.2. 2014 7:00

Čo je pre vás výhodnejšie: Podnájom alebo hypotéka?

6.2. 2014 7:00

Čo je pre vás výhodnejšie: Podnájom alebo hypotéka?

Foto: profimedia.sk

To či je pre vás výhodnejší bezproblémový podnájom alebo hypotéka, záleží od vášho životného štýlu, finančnej rozvahy, a samozrejme, plánov do budúcnosti.

Štatistiky hovoria jasne: Až polovica západných Európanov žije v podnájmoch. U nás je situácia iná: až 90,2 % z nás žije vo vlastnom. Dokonca 82 % nie je zaťažených hypotékou. Do ktorej kategórie patríte vy? Pokiaľ ste z tej menšinovej vzorky, otázka znie, kedy je lepšie bývať v podnájme, a kedy sa vám vyplatí vziať hypotéku?

Komu sa vyplatí dočasné bývanie v podnájme?

Podnájom vyhovuje mladým bezdetným ľuďom, ktorí žijú sami alebo aj s partnerom. Pokiaľ nie sú zastabilizovaní v práci, o záväzku na niekoľko rokov v podobe úverovej ťarchy im nemá význam premýšľať. Takisto ani tým, ktorí sa často sťahujú. Bývanie v podnájme má, tak ako každá iná možnosť, svoje pre a proti. Výhoda je, že nemáte žiadne starosti ani náklady súvisiace s údržbou a opravami nehnuteľnosti. Tie by mali byť na pleciach vlastníka. Ďalším plusom je možnosť bývania v lokalite, ktorá je pre vás z hľadiska dostupnosti do práce či do školy najpriaznivejšia. Možno máte šťastie na lukratívnu štvrť, kde by ste si vlastniť takúto nehnuteľnosť nemohli dovoliť.
Niekomu sa môže zdať limitujúce, že si nemôže zariadiť bývanie celkom podľa vlastných predstáv. Nevýhoda podnájmu je aj problém s trvalým bydliskom. Málokedy sa s vlastníkom dá dohodnúť na takomto riešení.

Prenajímateľ vám môže zmluvu vypovedať. Môže sa aj stať, že nebude  rešpektovať vaše súkromie. Alebo zariadi prenajímaný byt čo najlacnejšie.
Prenajímateľ vám môže zmluvu vypovedať. Môže sa aj stať, že nebude rešpektovať vaše súkromie. Alebo zariadi prenajímaný byt čo najlacnejšie.
Zdroj: Diasno by Haro

Výhody hypotéky?

Hlavný benefit: Bývate vo vlastnom a o niekoľko rokov bude nehnuteľnosť iba vaša. Teda ak budete disciplinovaní pri platení splátok. V opačnom prípade sa vám môže stať, že o bývanie prídete. No na druhej strane aj podnájom musíte platiť, len s tým rozdielom, že nič nevlastníte. Čo sa týka nákladov na prenájom a mesačnej hypotekárnej splátky, v priemere ide iba o 4% rozdiel.
Na prvý pohľad sa zdá všetko jasné. Ak spĺňate predpoklady na to, aby ste dostali hypotéku, stojí to za risk. Nestratíte oveľa viac, ako pri podnájme. Navyše sú momentálne úrokové sadzby u nás na rekordných minimách. O pár rokov tak môžete bývať vo vlastnom za približne rovnaké peniaze, ako by ste žili v podnájme. Problém však príde, ak si zvolíte čo najnižšie splátky a tým pádom máte predĺženú dobu splácania. V praxi to znamená, že svoj majetok v konečnom dôsledku niekoľkonásobne preplatíte. Teda pokiaľ ho nesplatíte predčasne.
Je naozaj na individuálne zváženie, ktorá možnosť sa vám viac vyplatí.

Hypotéka je záväzok na dlhú dobu. Možnosť, že sa rozhodnete zo dňa na deň presťahovať, nie je prakticky žiadna.
Hypotéka je záväzok na dlhú dobu. Možnosť, že sa rozhodnete zo dňa na deň presťahovať, nie je prakticky žiadna.
Zdroj: profimedia.sk

6.2. 2014 7:00
Diskusia  ()
Diskusia
44