V čase klimatickej krízy si čoraz viac ľudí uvedomuje, že je potrebné správať sa voči životnému prostrediu ohľaduplnejšie. Od triedenia odpadu, udržateľnej módy a racionálneho stravovania je už len malý krôčik k praktickému využitiu šetrnejších zdrojov energie.
Pre bežné domácnosti je z obnoviteľných zdrojov najdostupnejšia slnečná energia. Fotovoltické panely vám ju pomôžu efektívne zužitkovať. Inštalácia fotovoltického riešenia trvá jeden deň a po zapojení do distribučnej siete si môžete vyrábať vlastnú elektrinu a ušetriť takmer 600 eur ročne. Fotovoltika sa dá umiestniť takmer na každý rodinný dom. Ideálne však je, ak si ju naplánujete ešte predtým, ako váš vysnívaný dom bude stáť. Ušetríte si tak čas aj financie. Pozrite sa, ako pripraviť vašu novostavbu na fotovoltiku.
Slovensko má pre fotovoltiku ideálne podmienky
Na Slovensku je celková doba slnečného svitu od 1200 do 2000 hodín ročne. Závisí to od výskytu hmiel a inverznej oblačnosti. No vo všeobecnosti má Slovensko veľmi vhodné podmienky na získavanie elektriny zo slnečného žiarenia. Solárny systém dokonca pracuje aj keď je obloha zatiahnutá, pretože využíva aj rozptýlené a odrazené žiarenie, nevyrobí však toľko elektriny, aby pokryla vašu dennú spotrebu.
Môže to byť v zimných mesiacoch, najmä v decembri a januári, kedy je minimum slnečného žiarenia. Jeho intenzita sa počas roka mení, takže naopak v júli a auguste, kedy je ho dostatok, vám fotovoltika bez problémov pokryje spotrebu elektriny.
Naopak geografická poloha má na výkon fotovoltických panelov len minimálny vplyv. Hoci sa to nezdá, rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi Slovenska len 10 – 15% ročne. „Na Slovensku sú ideálne podmienky na efektívne využívanie fotovoltiky. Hoci na severe Slovenska máme počas roka menej slnečných dní, fotovoltické panely pracujú pri nižších teplotách efektívnejšie, ako keď sú prehrievané horúcim počasím. Z tohto pohľadu fungujú perfektne bez ohľadu na to, či vlastníte dom v Hurbanove alebo vo Vysokých Tatrách,“ hovorí odborník na fotovoltiku zo ZSE Erik Chabreček.
Začnite od projektu
Dom, ktorý nemá aspoň v jednom mieste spotreby energie obnoviteľný zdroj si od roku 2022 nepostavíte. Zákon o hospodárnosti budov sa snaží znížiť negatívne dopady na životné prostredie a ukladá všetkým novostavbám povinnosť energetickej triedy A0. Znamená to, že globálny ukazovateľ primárnej energie musí byť rovný alebo menší ako 54 kWh/m2.
Je dôležité nielen to, aké množstvo tejto energie bolo dodanej, ale aj to, z akého zdroja pochádza. Do energetickej triedy sa novostavby zaraďujú podľa súčtu energie, ktorú potrebujú na vykurovanie a na prípravu teplej vody. Tento súčet sa potom vynásobí príslušným koeficientom pre daný typ energie. Najlepší koeficient, nula, má fotovoltika. V praxi sa väčšinou primárne zdroje získavania energie kombinujú. Ideálna je práve kombinácia fotovoltického systému a tepelného čerpadla.
S fotovoltikou teda v projekte určite počítajte. Je to najdostupnejší zdroj získavania energie z obnoviteľných zdrojov. Veternú turbínu si na záhrade pravdepodobne nepostavíte a nenavŕtane si ani geotermálny vrt, no fotovoltaický panel umiestnite na strechu vašej novostavby jednoducho. Ideálne je preto, počítať s tým už pri projektovaní domu. V opačnom prípade by sa vám mohlo stať, že dom neskolaudujete. Elektrina vyrobená pomocou fotovoltiky pomáha znižovať celkovú spotrebu elektriny v dome.
Nižšiu spotrebu elektriny môžete aj samotným tvarom stavby. Dom s jednoduchým štvorcovým pôdorysom má menšie tepelné straty, ako komplikovaná stavba. Pri správnom naprojektovaní vášho domu môžete ušetriť na elektrickej energii. Stačí len porozmýšľať a vhodne umiestniť miestnosti vzhľadom na svetové strany.
Vhodné architektonické riešenie môže prispieť až k 15% úspore energie, ktorú je potrebné vynaložiť na vykurovanie. Vhodná dispozícia, veľkosť zasklených plôch či tieniaca technika výrazne prispievajú k tepelnej pohode.
Až o 20% menej energie spotrebujete na vykurovanie, ak napríklad orientujete všetky veľké okná na juh. Ušetriť môžete aj v prípade, že všetky obytné priestory využívané počas dňa (detskú izbu, obývačku s kuchyňou) umiestnite na juh a ostatné priestory (kúpeľňu, spálňu, komoru, chodby) v iných častiach domu. Veľké okná kombinujte s vhodnými tieniacimi prvkami, aby ste v letných mesiacoch zabránili prehrievaniu interiéru.
Navrhnite ideálnu strechu
Ak uvažujete o fotovoltike už pri projektovaní domu a to by ste určite mali, môžete si navrhnúť ideálnu strechu pre fotovoltické panely. Aká to je? Dostatočne veľká, ideálne orientovaná, bez tienenia z okolitých stromov, z budov a najmä s pevným krovom.
Materiál, z akého je strecha zhotovená nehrá až takú veľkú úlohu. Fotovoltika sa montuje na všetky typy strešnej krytiny. Rozhodujúci je však stav krovu. Na drevené trámy sa totiž upína kovová nosná konštrukcia celého fotovoltického systému. Krov preto musí byť pevný a v perfektnej kondícii.
Pre optimálne fungovanie vašej fotovoltickej elektrárne potrebujete miesto aspoň pre desať fotovoltických panelov. Dostatočne veľká strecha je preto podmienkou. Minimálna veľkosť súvislej plochy je 22 m2 pri šikmej streche a 26 m2 pri rovnej streche. Potrebná strešná plocha závisí aj od toho, či nemá strecha nejaké tienenie. Napríklad komín, stromy alebo okolité budovy.
Ideálne je, ak budete časť strechy orientovaná na juh. Práve sem môžete potom umiestniť fotovoltiku. Prekážkou nie je ani orientácia na juhovýchod alebo juhozápad.
Strecha by mala byť čo najjednoduchšia. Problémom pri inštalácii fotovoltiky väčšinou bývajú strešné okná, vikiere alebo komíny, ktoré rozčlenia plochu na viacero menších častí. Tieto preto umiestnite na tú stranu strechy, ktorá fotovoltike vyhovuje menej.
„Fotovoltická elektráreň dosahuje sto percentný výkon pri orientácii panelov na južnú stranu. Ideálny sklon panelov bude posúdený podľa konkrétneho azimutu a priestorových možností vašej strechy. V prípade šikmých striech priznávame prirodzený sklon strechy, čo je obvykle ideálnych 30 až 40 stupňov. V prípade rovnej strechy je veľmi dôležité dodržať dostatočný rozostup medzi radami panelov, aby si navzájom netienili,“ uzatvára Erik Chabreček zo ZSE.
Prispôsobte aj rozvody
Elektrická energia, ktorú fotovoltika vyrobí musí nejakým spôsobom putovať po dome. Je vhodné, ak s tým budete vo vašom projekte počítať a pripravíte rozvody. Aby bol elektrický prúd, ktorý vyrábajú fotovoltické panely prakticky využiteľný, je potrebné ho zmeniť z jednosmerného na striedavý.
Túto zmenu zabezpečuje menič, ktorý je tak kľúčovou súčasťou domácej solárnej elektrárne. V praxi sa u menších riešení najviac využívajú jednofázové meniče. Znamená to, že menič má len jednu fázu a elektrinu zo solárnych panelov môžu využívať len elektrospotrebiče, ktoré sú na ňu pripojené. V ZSE si môžete vybrať ajfotovoltické riešenie s tromi fázami, v prípade, že by ste chceli využívať vyrobenú elektrinu v dome a v garáži nabíjať elektromobil.
Umiestnenie meniča je zásadné. Má rozmery približne 40 x 60 centimetrov a najčastejšie sa montuje do technických miestností. Umiestňuje sa na stenu. Hneď vedľa rozvodnej skrine s ističmi. V rozvodnej skrini zároveň nechajte aspoň 25 voľných pozícií na DIN lište. Inštalujú sa tam technológie pre fotovoltiku. Napríklad regulátor vlastnej spotreby, meracie spínače alebo spínač na optimalizáciu spotreby.
Fotovoltické panely na streche bude potrebné prepojiť s meničom. Odborníci odporúčajú ako predprípravu použiť chráničky, takzvané husie krky. V nich potom môžete viesť toľko káblov, koľko budete potrebovať. Tie sa určujú podľa konkrétneho fotovoltického riešenia. Ak ho v štádiu hrubej stavby domu ešte nemáte presne vybraté, sú chráničky ideálny spôsob, ako neurobiť žiadnu chybu.
Vyberte chráničky s vnútorným priemerom aspoň 50 milimetrov. Musíte nimi prepojiť technickú miestnosť, alebo miestnosť, v ktorej bude umiestnený menič a priestor pod strechou. Ak sa menič a hlavná rozvodná skriňa nenachádzajú v jednej miestnosti vedľa seba, budete musieť pomocou husích krkov prepojiť aj tieto dve zariadenia.
Ideálne je, ak sa vopred poradíte s firmou, u ktorej si plánujete fotovoltické riešenie zaobstarať. Spoľahlivý dodávateľ s vami preberie všetky technické možnosti a poradí vám. Takýchto odborníkov nájdete napríklad v ZSE.
„Po ukončení montážnych prác uvedieme fotovoltické zariadenie do skúšobnej prevádzky pomocou montérskej aplikácie a vo vašej prítomnosti celý systém odskúšame, aby sme sa presvedčili, či všetko funguje tak, ako má. Zároveň vám poskytneme základnú inštruktáž o používaní zariadenia v zmysle priloženého manuálu a zariadenie vám odovzdáme na základe preberacieho protokolu,“ hovorí odborník zo ZSE.
Aké je praktické využitie slnečnej energie v domácnosti?
Na slnečnú energiu môžete napojiť takmer všetky elektrospotrebiče, ktoré máte doma. Dokonca aj elektrický bojler na ohrev vody. Fotovoltiku môžete využiť na osvetlenie domu, napojiť na ňu práčku, sušičku, chladničku, klimatizáciu aj všetky zásuvkové obvody. AK nemáte viac fázový systém, dopredu si dobre premyslite, ktoré elektrospotrebiče napojíte na solárny zdroj energie, pretože neskoršie prepojenie fáz nemusí byť možné.
Primárnym účelom domácej solárnej elektrárne by mala byť priama spotreba takto vyrobenej elektriny v prospech domácnosti. Práve preto je najčastejšie využívaný on – grid fotovoltický systém, ktorý je napojený aj na verejnú distribučnú elektrickú sieť. Riešenie je veľmi praktické, pretože keď je výkon fotovoltických panelov dostatočný, spotrebiče v domácnosti odoberajú elektrickú energiu z vašej solárnej elektrárne. Poklesom výkonu elektrárne zmenou počasia alebo napríklad večer, spotrebiče čerpajú elektrinu aj z verejnej siete.
Elektrinu, ktorú vaša fotovoltika vyrobí počas dňa a vy ju nestihnete spotrebovať si môžete uložiť na neskôr. ZSE ponúka svojim zákazníkom praktické riešenie v podobe Virtuálnej batérie. Prebytok elektriny si v nej môžete virtuálne uložiť na neskoršie použitie. Elektrinu vám ZSE vráti v čase, keď ju budete skutočne potrebovať. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie.