30.8. 2018 19:00

Chata nie je holubník! Ale v tomto prípade áno…

30.8. 2018 19:00

Chata nie je holubník! Ale v tomto prípade áno…

Trochu nám pripomína domček na stračej nôžke, v akom bývala Baba Jaga v Mrázikovi. Romantická chata má však krajší interiér.

Chata nie je holubník! Ale v tomto prípade áno…

Prvý manjiteľ si postavil drevenú chatku v lese na uskladnenie sena. Druhý ju povýšil na nocľaháreň pre poľovníkov. Až tretí z nej urobil sympatické bývanie, v ktorom by sa dalo vydržať celý rok. Napokon, dobré nemusí byť veľké.

Náramne poetická stavba z betónu: To najlepšie z africkej architektúry

Treba však povedať, že táto chata klame telom. Koľko metrov štvorcových obytnej plochy by ste jej tipovali? Určite nie 120 m², však? Úzky pôdorys navodzuje dojem drobnonsti, vo chata má v skutočnosti okrem prízemia ešte dve obytné podlažia, a tak si v nej možno predstaviť celkom príjemný pobyt.

Chata nie je holubník! Ale v tomto prípade áno…


Za rekonštrukciu, či presnejšie kompletnú prestavbu drevenej chajdy na komfortný víkendový domček, získali architekti ocenenie Komory architektov v Québecu v roku 2015. Vedúcim tímu architektov bol Loukas Yiacouvakis, spoluzakladateľ ateliéru yh2, ktorý sídli v Montreale.

Chata inšpirovaná myškami: Viete si predstaviť takýto víkend?

Zaujímavosťou prestavby, z ktorej by si mohli vziať príklad aj viacerí slovenskí stavitelia, bolo, že noví majitelia síce chceli viac miesta, no zároveň nechceli zasahovať do prírody okolo. Základová doska novej chaty je teda totožná s plochou pôvodnej drevenice. Akurát sa zvýšila. Navyše, na stavbe sa nepodieľali žiadne veľké stroje a stavitelia nezoťali ani žiadne stroje okolo chaty.

Chata nie je holubník! Ale v tomto prípade áno…


Na prízemí sa nachádza vstup s minipredsieňou, kuchynka a denná miestnosť s malým kozubom. O poschodie vyššie je spálňa s kúpeľňou a technická miestnosť a pod strechou je ešte jeden otvorený priestor a balkón. Architekti dali chate pracovný názov holubník a istú podobnosť naozaj vidno. No predovšetkým ide o citlivú architektúru a pre mnohých z nás ideálne miesto nielen na víkend...

Pozrite sa aj do galérie pod článkom a všimnite si pekné detaily interiéru.

Zdroj: nonka zdroj foto: yh2
30.8. 2018 19:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44