4.12. 2022 6:00

Ceny energií na rok 2023: Elektrina sa nemení, priplatíme si za plyn a teplo

4.12. 2022 6:00

Ceny energií na rok 2023: Elektrina sa nemení, priplatíme si za plyn a teplo

Foto: Shutterstock

Doteraz sme navýšenie účtov za energie len odhadovali, teraz vláda zdražovanie vyčíslila. Premiér Eduard Heger presne konkretizoval, ktoré domácnosti budú platiť viac.

„V roku 2023 zostane cena elektriny stabilná a bez zmeny v porovnaní s rokom 2022,“ povedal premiér. Pokiaľ by domácnosti mali platiť cenu elektriny podľa regulovaných cien, nárast by bol podľa neho o 380 percent.

Pre plyn je nárast regulačným úradom vyrátaných 225 percent iba 15-percentný. Priemerné zvýšenie ceny o 15 percent platí podľa premiéra aj pre centrálne zásobovanie teplom. Dodal, že ak by štát nezasiahol, domácnosti by v budúcom roku zaplatili za energie o šesť miliárd eur viac.

Zvýšenie cien plynu a tepla o 15 percent zdôvodnil minister financií Igor Matovič tlakom na úspory. „Pri plyne a teple, keď 15 percent ušetríme, zaplatíme to isté, čo v tomto roku,“ dodal Matovič. Ceny energií pre domácnosti sa vláde podarilo udržať jednak memorandom so Slovenskými elektrárňami, ktoré nezvýšia cenu silovej elektriny, a na druhej strane dotáciami štátu pre dodávateľov energií.

Miliardy eur na boj s drahými energiami sú už podľa premiéra zakomponované aj v štátnom rozpočte. O návrhu zákona o štátnom rozpočte však začala Národná rada len rokovať. Ako teda píše Pluska.sk, lacné energie, ktoré premiér s ministrom sľubujú domácnostiam a ktoré závisia od rozpočtu na budúce dva roky, tak stále nie sú stopercente isté.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
4.12. 2022 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok