17.11. 2021 0:00

Bývanie v štýle GLAMOUR: Honosný efekt dosiahnete aj s malým rozpočtom

17.11. 2021 0:00

Bývanie v štýle GLAMOUR: Honosný efekt dosiahnete aj s malým rozpočtom

Foto: OBI

Pre niekoho žiadaný efekt noblesy, pre iného prehnane nápadný štýl. Taký je glamour, ktorý v interiéri rozhodne neprehliadnete. Je iný, je svojský a hoci má vyzerať naoko draho, vôbec taký nemusí byť.

Pôvod glamour štýlu

Viete vlastne, aký je pôvod slova "glamour"? Používalo sa už storočia dozadu a pôvodne sa spájalo s mágiou a ilúziami, neskôr ako označenie pre prvok vnášajúci väčšiu atraktivitu. Aj dnes sa o glamoure hovorí ako o niečom okúzľujúcom, čo platí aj v interiéri. Má upútať na prvý pohľad, navodiť dojem luxusu, príťažlivosti až noblesy, dokonca až extravagancie. Ale všetko v elegantnom prevedení.

Glamour štýl bývania.
Glamour štýl bývania.
Zdroj: Shutterstock

Efektné farby a akcenty

Glamour viete vytvoriť pomocou nesmrteľnej kombinácie čiernej a bielej, no modernejší efekt doň vnášajú špecificky vybrané farby. Od sýtej červenej cez bordovú až po fialovú, pridávajú sa hlboké tóny modrej, smaragdovej alebo sivej. Pevné miesto majú aj jemné odtiene týchto farieb či smotanová, ktoré sa používajú ako potrebný kontrast. Ich silou je aj to, že pomôžu podčiarknuť efekt hlavného akcentu glamour štýlu - lesku.

Lesklý glamour štýl

Zlatá farba je jedným zo zásadných prvkov tohto okúzľujúceho spôsobu zariaďovania. Jej lesk a elegancia vytvárajú žiadanú noblesu, rovnako tak to môže byť farba mosadze, medi alebo striebra. Dôležité sú odlesky až trblietanie sa. Veľkolepý efekt týchto prvkov podčiarkuje osvetlenie, ktoré je jednak samo o sebe pompézneho štýlu, jednak odráža efekt lesklých detailov. Čerešničkou na torte bývajú zrkadlá a sklenené povrchy.

Glamour štýl bývania.
Glamour štýl bývania.
Zdroj: Shutterstock

Materiály robia veľa

Glamour štýl bývania nie je "prázdne" minimalistický, naopak správnym výberom doplnkov zapĺňa priestor, aby pôsobil nielen noblesne, ale aj útulne. V prvom rade sú to materiály ako zamat, damask či kožušina, ktoré sa nachádzajú na nábytku či doplnkoch. Z textílií nechýbajú koberce, závesy či vankúše, pričom aj na tých možno nájsť spomínané kovové odlesky. Precíznym kombinovaním prvkov sa medzi štyrmi stenami dá vytvoriť glamour elegancia, ktorá ohúri.

Glamour inšpirácie

Spoločný efekt vybraných prvkov má pôsobiť draho, luxusne a možno až nedostupne. Napriek tomu nejde o štýl, ktorý vás musí stáť majland. Ak chcete bývať obklopený glamourom, ale nemíňať veľa, treba umne narábať s jeho základnými prvkami a nebáť sa svojpomocnej tvorby. Svojou šikovnosťou viete vytvoriť množstvo doplnkov, ktoré sú mu vlastné - stolíky, svietniky, zrkadlá či lampy. Dekoráciou v tomto štýle sú aj listy s efektným odleskom kovu, ktoré vystavíte na stojane. Nechajte sa inšpirovať naším DIY videom.

Viac inšpirácií nájdete na obi.sk.

Advertisement
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
17.11. 2021 0:00
Zdieľať článok