5.8. 2016 7:00

Bývajú s vami dospelé deti? Určite pravidlá hry

5.8. 2016 7:00

Bývajú s vami dospelé deti? Určite pravidlá hry

Podľa článku v časopise New York Times dnešní mladí ľudia okolo tridsiatky oveľa častejšie bývajú s rodičmi, než generácie pred nimi. Bolo by zaujímavé porovnať, ako sú na tom Slováci a Slovenky. Aj keby ste však boli jedinou rodinou v republike, v ktorej bývajú spolu rodičia a ich dospelé deti, treba s nimi prebrať tri veľké témy, ktoré obom stranám uľahčia spolužitie.

Bývajú s vami dospelé deti? Určite pravidlá hry

1. Časový rámec
Diskusia o tom, ako dlho obidve strany očakávajú, že budú bývať spolu, by sa nemala odohrávať len v napätých situáciách, keď sa jedna strana vyhráža druhej odchodom či vysťahovaním. Predpokladajme, že rodičia aj deti majú v zásade dobrý vzťah, napokon spoločná domácnosť nie je väzenie. Preberať túto tému nie je ideálne na rodinných oslavách, kde majú obe strany tendenciu zľahčovať alebo zahovoriť. Hoci nejde o konflikt, PhDr. Jolana Kusá z Asociácie manželských a rodinných poradcov odporúča riadiť sa pravidlami konštruktívnej hádky: dohodnúť si čas, keď budú mať obe strany voľno a vopred si načrtnúť, o čom by mala diskusia byť, aby si rodičia aj deti mohli pripraviť usporiadať myšlienky a pripraviť si argumenty. Ako dlho si obe strany vedia predstaviť bývanie pod jednou strechou? Pár mesiacov? Na neurčito? Kým sa dcéra nevydá alebo si nenájde dostatočne platenú prácu? Akú motiváciu majú deti osamostatniť sa a koľko rodičom vyhovuje?

Pozrite sa: Takto vyzerá ekologický dom pre viacgeneračnú 24-člennú rodinu

2. Peniaze
Začať tému financií (najmä včas a v pokojnom tóne) nie je jednoduché, ale je to nevyhnutné pre pokoj v rodine. Nejde to však bez prípravy. Obe strany by mali najprv aspoň približne vedieť, aké sú výdavky za domácnosť - koľko peňazí odchádza mesačne, koľko napríklad raz ročne (poistenie domácnosti, vyúčtovanie za vodu a podobne). Úplne ideálne je, keď s iniciatívou podeliť sa o náklady (a napríklad aj výdavky na stravu, čistiace prostriedky a podobne) príde dospelé dieťa. Ukáže tak rodičovi svoju dospelácku zodpovednosť a s veľkou pravdepodobnosťou si získa viac rešpektu. Dohoda o prispievaní na domácnosť môže mať viacero variantov:

- Pevná čiastka, ktorá pokryje príspevok na nájomné, výdavky za energie, stravu a čistiace prostriedky, prípadne hypotéku a menší obnos na sporenie, ak si rodina odkladá na novú práčku, chladničku a podobne.
- Pevná čiastka na nájomné a energie s tým, že dieťa si samo kupuje potraviny, čistiace prostriedky atď.
- Určité percentá z celkového príjmu dieťaťa.
- Určité percentá s dohodou, že podiel sa zvýši, keď si dieťa nájde prácu.
- Bez príspevku na bývanie, ale dospelé dieťa platí potraviny, čistiace prostriedky a niektoré účty (napríklad za internet, televíziu a pod.)
- Bez príspevku na bývanie, ale očakáva sa, že dieťa sa bude pravidelne a bez diskusie starať o určité domáce práce alebo úpravy domácnosti.

Bývajú s vami dospelé deti? Určite pravidlá hry

3. Očakávania
Spoločné bývanie viacerých ľudí - a to bez ohľadu na to, či ide o rodičov a ich dospelé deti alebo spolubývajúcich priateľov - si musí vyjasniť určité „pravidlá hry". Obe strany by pritom mali mať možnosť vyjadriť svoju ideálnu predstavu, ako by vzťahy mali fungovať a na konci by mali dospieť k dohode, ktorá bude konsenzom oboch strán. V tomto bode treba prebrať najčastejšie situácie ako:

- Návštevy: Nemožno očakávať, že dospelé dieťa bude zasa žiť ako tínedžer, ktorý si musí pýtať dovolenie od rodičov, či môžu kamaráti u nich prespať, no na druhej strane by spoločná domácnosť nemala vyzerať ako večne otvorený hostel, keď mama nevie, či môže zo spálne vyjsť v nočnej košeli bez toho, aby si ju obzerali cudzí ľudia. Je preto vhodné otvorene hovoriť o tom, aký režim by bol prijateľný aj v zmysle údržby domácnosti a starostlivosti o návštevu.

- Upratovanie: V slovenských domácnostiach je to najčastejšie žena, ktorá sa stará o poriadok v domácnosti (a občas diktátorsky velí, ako má čistota a poriadok vyzerať). Treba si však uvedomiť, že ak dospelé dieťa prispieva na domácnosť, vzťahy medzi oboma stranami nestoja na princípe „kým bývaš pod mojou strechou, bude podľa mojich pravidiel". (Napokon, táto generálska zásada by nemala platiť ani medzi rodičmi a mladšími deťmi.) V otázke upratovania by mali mať obe strany jasno v tom, prečo poriadok udržiavame - aby sme žili v peknom prostredí, aby starší rodičia nezakopávali o porozhadzované veci, aby rodičia na dôchodku nemali celý deň pred očami neporiadok a podobne. Obe strany by pritom mali nájsť mieru, ktorá je pre ne príjemná alebo znesiteľná. Napríklad: rodičia v zásade nemusia riešiť, či ich dospelé dieťa má všetky veci na policiach zrovnané alebo či si odkladá veci na vešiak. Jedinou výnimkou je, ak sa z izby začína šíriť nepríjemný zápach. ;) Naopak, dospelé dieťa by malo mať pochopenie preto, že mama nemá rada riad v dreze - najmä, ak má na starosti varenie. Dobrou pomôckou je urobiť si prehľad o frekvencii domácich prác aj s rozvrhom. Ak bude aspoň zo začiatku zavesený napríklad na chladničke, nestane sa často, že niekto na dohodu zabudne.

- Správanie: Samozrejme, že dospelé deti blížiace sa k tridsiatke majú celkom jasno v tom, že ich rodičia im nemajú čo rozprávať do toho, ako žijú, kedy chodia spať alebo kedy vstávajú.

Inšpirujte sa: Ako sa dá skombinovať starý nábytok s novým

Ako spolu dobre vychádzať?
Nevhodne zvolené slová dokážu niekedy pôsobiť ako rozbuška a niekedy sa stane, že práve u najbližších si nedávame tak pozor na jazyk, ako by sme to urobili u iných ľudí. A to je možno na škodu. Necitlivé slová totiž dokážu fatálne pokaziť vzťahy a práve medzi rodičmi a deťmi to mrzí najviac. Skúsme teda nepodľahnúť príkladom z politiky a komunikovať spolu s otvoreným srdcom a na úrovni, za ktorú by sme sa jedného dňa nemuseli hanbiť. Ako napríklad sformulovať citlivé záležitosti?

Trebárs takto:
„Mami, aj mňa trápi, že sa mi nedarí nájsť si prácu, ale keď sa ma na to vypytuješ každý deň, frustruje ma to ešte viac a mám menej odvahy a energie ešte viac sa snažiť. Čo keby sme sa na túto tému bavili len raz do týždňa?"

„Miško, teším sa, že ťa s otcom máme blízko, ale fakt mi prekáža, keď stále nachádzam špinavý riad v umývadle. Mám pocit, že sa mením na umývačku aj toho, čo som vôbec nepoužila. Prosím, rob za sebou poriadok alebo sa dohodnime na tom, že spoločne kúpime umývačku riadu."

„Mami, oci, v piatok máme s priateľmi veľkú oslavu a potrebujem si pospať. Bude v poriadku, ak upracem až v sobotu poobede?"

Autor: Nonka

 

 

Zdroj: nonka    
5.8. 2016 7:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44