30.8. 2013 9:00

V bratislavskom Starom Meste postavia prvé nájomné byty po 20 rokoch

30.8. 2013 9:00

V bratislavskom Starom Meste postavia prvé nájomné byty po 20 rokoch

Foto: MICHAL SMRČOK/Plus JEDEN DEŇ

Hoci mnohé menšie mestá a dokonca i obce stavajú nájomné byty ako na bežiacom páse, aby si udržali mladé rodiny, v hlavnom meste to také ružové nie je. A to napriek tomu, že po novom môžu o podporu na výstavbu nájomných bytov žiadať už aj developeri. Samosprávy totiž tvrdia, že nemajú ani toľko peňazí, aby zaplatili aspoň časť nákladov.

Mestská časť Staré Mesto eviduje v súčasnosti 80 žiadostí o nové bývanie, k dispozícii má 200 nájomných bytov. Jej bytový fond by sa mal čoskoro rozšíriť o 24 nových nájomných bytov na Dobšinského ulici a o 8 bytov na Obchodnej, ktoré majú vzniknúť prerobením z nebytových priestorov.

V tejto mestskej časti ide pritom o prvú výstavbu nájomných bytov za 20 rokov. „Staré Mesto využije prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania v kombinácii s dotáciou od ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Vybaviť financie je náročné na administráciu,“ povedal hovorca Starého Mesta Tomáš Halán.

Nemajú peniaze

Ostatné mestské časti však o výstavbu nájomných bytov nemajú veľmi záujem. „Zatiaľ takúto aktivitu neplánujeme,“ povedal starosta Devínskej Novej Vsi Milan Jambor.

V bratislavskom Starom Meste postavia prvé nájomné byty po 20 rokoch

OBCHODNÁ ULICA: Staré Mesto tu plánuje prerobiť nebytové priestory na malometrážne byty.
Foto: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

Podobne je to aj v Novom Meste. Starosta Vajnor Ján Mrva zas tvrdí, že výstavbu nájomných bytov v Bratislave by mal koordinovať magistrát na mestských pozemkoch v mestských častiach, ktoré o to majú záujem a majú na to pripravenú aj dopravnú infraštruktúru vrátane občianskej vybavenosti.

„My nemáme na stavanie nájomných bytov dostatočné pozemky a ani prostriedky na nákup pozemkov na výstabu,“ dodáva Mrva. Stavať sa nechystajú ani v Podunajských Biskupiciach. „Do roku 2020 bude mestská časť splácať ešte úver, ktorý sme použili na výstavbu 52 nájomných bytov na Uzbeckej ulici,“ zdôvodnila starostka Alžbeta Ožvaldová.

Stavia neziskovka

Výstavbou nájomných bytov sa zaoberá aj nezisková organizácia Spoločnosť pre rozvoj bývania, ktorá vznikla ako akciovka hlavného mesta Bratislavy a banky v roku 2004. Na budúci rok plánuje stavať nájomné byty v Rači a vo Vrakuni. Vo Vrakuni by tak malo pribudnúť 68 bytov a v Rači 28 bytov. Bytové domy už postavili v Petržalke na Osuského ulici a Humenskom námestí.

30.8. 2013 9:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44