15.4. 2020 6:00

Do boja proti mravcom! Konečne to zvládnete aj s domácimi trikmi

15.4. 6:00

Do boja proti mravcom! Konečne to zvládnete aj s domácimi trikmi

Foto: Shutterstock

Zbadali ste doma mravca? Ak ste si mysleli, že jeden mravec ešte nie je problémom, verte, že má svoju zvedavú a hlavne hladnú rodinu ukrytú niekde za rohom. Ako teda zakročiť čo najrýchlejšie a hlavne účinne? Nedajte sa nachytať!

Ako účinne bojovať s mravcami?

K vašim prvým pokusom môže patriť odstrašovanie mravcov, aby ich vaša domácnosť prestala lákať. Je možné, že sa vám to podarí. Problémom je, že sa mravce zrejme presťahujú len o pár metrov ďalej a časom sa môžu vrátiť, a to opakovane. Ich odsťahovaním k susedom teda priveľa nezískate. Nakoniec zrejme tak či tak budete musieť pristúpiť na postupy, ktorými sa ich pokúsite definitívne zlikvidovať.

Na mravce môžete natrafiť počas celého roka, nie je to len výsadou zimného obdobia, kedy ich napríklad mrazy či nízke teploty lákajú do domácností. Rovnako môžete nepríjemné prekvapenie zažiť na jar či v lete. Dôležité je zistiť, kade prichádzajú, prípadne kde sa usídlili a aj to čo ich do vašej domácnosti láka. Prezradíme, že je to hlavne príjemné teplo a vlhko, preto sa väčšina hniezd – mravenísk nachádza na nenápadných miestach napríklad v stupačkách či medzi stenami alebo za pevnými bytovými prvkami.

Na to, aby sa ku vám dostali využijú aj tú najmenšiu škárku, napríklad medzi kachličkami.
Na to, aby sa ku vám dostali využijú aj tú najmenšiu škárku, napríklad medzi kachličkami.
Zdroj: iStockphoto

Zlou správou je, že mravce si vo svojej domácnosti všimnete dávno po tom, čo sa u vás usadili, môže ísť aj o niekoľko rokov. Kým si budujú mravenisko, nevzďaľujú sa, vychádzať do okolia začínajú, až keď sú naplno zabývané.

Než siahnete po kupovaných alebo domácich prostriedkoch, je potrebné si uvedomiť, akým spôsobom mravce spolu komunikujú. Vytvárajú totiž pachové stopy, vďaka ktorým môžu mravca prieskumníka nasledovať jeho druhovia na ceste za potravou. Práve tieto cestičky je potrebné prerušiť a prekryť pachom, ktorý mravcov odradí.

autor:  Andrea
15.4. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia
44