27.2. 2020 15:00

Buďte doma viac EKO! Zásady, s ktorými sa to podarí

27.2. 15:00

Buďte doma viac EKO! Zásady, s ktorými sa to podarí

Foto: Amax Photo, getty images

Máte výčitky svedomia, že vaša domácnosť ešte stále nie je dostatočne ekologická? Vždy je čo vylepšovať či už pri výbere drogérie, kozmetiky alebo pri šetrení a obaloch. Nie je to však všetko. Aby ste sa skutočne stali EKO, je potrebné si osvojiť zopár návykov.

Je jasné, že viesť dokonalý život je takmer nemožné. Netrávte preto čas výčitkami a naopak, premyslite si, kde máte ešte rezervy a pustite sa dôsledne do nápravy. Mať ekologickú domácnosť si vyžaduje nielen informovanosť, ale hlavne vytrvalosť a pevné zásady. Na to, aby sme sa správali šetrnejšie k životnému prostrediu však máme veľmi dobré dôvody.

Recyklujte a nakupujte premyslene. Prírodné materiály sú najlepšou voľbou.
Recyklujte a nakupujte premyslene. Prírodné materiály sú najlepšou voľbou.
Zdroj: Kseniya Ovchinnikova, getty images

Poďme šetriť

A nielen peniaze, aj keď v konečnom dôsledku vám vaše nové, ekologickejšie návyky prinesú aj ekonomickú úsporu. Základom je šetriť prírodné zdroje, napríklad elektrinu. Po celej domácnosti máte mnoho spotrebičov, ktoré je zbytočné nechávať neustále zapnuté, hoci aj v móde stand by. Platí to aj pre rôzne nabíjačky. Po použití ich vždy vyberte zo zásuvky. Ak sa vám stáva, že pravidelne zabúdate na vypínanie, vložte do zásuviek časovače.

Platí to aj pre svietenie. Snažte sa využiť čo najviac denného svetla, žalúzie či záclony použite až keď je vonku tma, naopak, ráno ich vytiahnite čo najskôr. Rovnako platí, že v miestnosti nemusíme mať vždy zažaté. Je mnoho činností, pri ktorých nie je potrebné ostré svetlo, rovnako nemusíte zažínať pri prechode chodbou a podobne.

Efektívne využívanie elektriny a kvalitné spotrebiče sú už nevyhnutnosťou.
Efektívne využívanie elektriny a kvalitné spotrebiče sú už nevyhnutnosťou.
Zdroj: Archív

Žiadajte najvyššiu kvalitu

O tom, že každý nový spotrebič v domácnosti by mal najvyššiu aktuálnu energetickú triedu zrejme netreba hovoriť, spotrebiče však musíme používať správnym spôsobom, inak nebudú skutočne šetrné. Práčku i umývačku by sme mali zapínať až keď sú zaplnené, chladničku by sme zas nemali umiestňovať na slnečné a teplé miesto. Pečenie si môžete naplánovať tak, že budete naraz alebo okamžite za sebou piecť viaceré pokrmy, aby ste využili akumulované teplo.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
27.2. 2020 15:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44